Kız Meslek taşındı, Yavuz Selim kapatıldı

kiz-meslek-tasindi-yavuz-selim-kapatildi--

Kaman’da İmam Hatip Okullarına ve Öğretmenevi’ne bina yapımı için birçok okulun yeri değiştirildi.
14 Eylül 2017 Perşembe 08:37

Kız Meslek Lisesi ve Devrim İlkokulu binaları yıkılarak yerine öğretmenevi yapılacak.


Kaman’da İmam Hatip Okullarına ve Öğretmenevi’ne bina yapımı için birçok okulun yeri değiştirildi.
Kaman’da 1960’lı yıllarda Pratik Kız Sanat Okulu olarak eğitim öğretime başlayarak yarım asırdan fazla binlerce Kamanlı genç kızın dolu dolu yetişmesini sağlayan ve adres tarifinin sembol isimlerinden olma özelliğini taşıyan Kaman Kız Meslek Lisesi binası ile aynı bahçe içerisinde yer alan Devrim İlkokulu ve çeşitli adlar altında eğitim kurumu olarak faaliyetini sürdüren ve son olarak Kaman İmam Hatip Ortaokulu olarak hizmet veren okul binalarının yıkılarak yerine yıllardır yılan hikâyesine dönen Öğretmenevi’nin yapılacağı öğrenildi.

 

Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu yapılması için yıkım kararı alınan Kaman Fatma Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yani Kız Meslek Lisesi Hacıpınar Mahallesindeki Şehit Bahtiyar Şimşek İlkokulu eski adıyla Cumhuriyet İlkokulu’nun üst katına taşındı. Aynı bahçedeki eski Devrim İlkokulu yeni Kaman İmam-Hatip Ortaokulu ise Hastane yanındaki eski İmam Hatip Lisesi binasında eğitimini sürdüren Kaman Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi ile birlikte Yeni Mahalle Lozan Caddesinde 1968 yılından bu yana hizmet veren, öğrenci ve öğretmenleri başka okullara dağıtılarak kapatılan Yavuz Selim İlkokulu binasına taşındılar.

 

Kız Meslek Lisesinin taşınmasıyla ilgili görüşlerini aldığımız Okul Müdürü Hasan Yurdakul, gazetemize yaptığı açıklamasında; “Deneyimli öğretmen kadromuzun özverili çalışmasıyla ilçemiz kız öğrencilerinin mesleki donanımlarla ülke ve aile ekonomisine kazandırma çabalarımız tüm hızıyla devam edecektir. Şehit Bahtiyar Şimşek ek binasına yapılan tadilatla laboratuar ve atölyelerimizin modernizasyonu gerçekleştirilmiş olup yeni makine ve teçhizat desteği ile hijyenik ve güvenli bir ortamda aynı anda yaklaşık bin öğrenciye yemek üretme kapasitesine ulaştırıldı. 2017-2018 eğitim öğretim yılı başı itibariyle 36-72 ay yaş grubu çocuklarımızın yer aldığı uygulama sınıfımız ile yarım ve tam gün olarak, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Bilişim Teknolojileri ve Yiyecek İçecek Hizmetleri alanları ile yeni yerimizde eğitim öğretim vermeye devam edeceğiz,” dedi.

 

Öte yandan, Kaman’daki okul binalarının yeniden inşa edilmesi kapsamında; Kaman İmam Hatip Ortaokulu ile Kaman Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi kapatılan Yavuz Selim İlkokulu Binasına, Yenihayat Ortaokulu eski Kaman Lisesinde eğitim veren Kaman Anadolu Erkek İmam Hatip Lisesi diğer adıyla eski Ahi Anadolu Lisesi binasına ve yine burada eğitim veren Kaman Anadolu Erkek İmam Hatip Lisesi ise Prens Mikasa Caddesi üzerindeki eski Serhat Dershanesinin üstünde bulunan eski Öğrenci Yurdu binasına taşındılar. / Muzaffer AKTÜRK

 


Haber okunma sayısı: 3655 Haber Kaynağı: KAMAN AK HABER GAZETESİYazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KIRŞEHİR - HAVA DURUMU

KIRSEHIR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
973 hit, 307 ziyaretçi, 375 ziyaret
Bu ay:
4845 hit, 1312 ziyaretçi, 1666 ziyaret
Toplam:
952394 hit, 158194 ziyaretçi, 246141 ziyaret