Ortaokullarda İngilizce Ağırlık Ders Verilecek

ortaokullarda-ingilizce-agirlik-ders-verilecek

Kaman’da pilot seçilen 3 ortaokulda yabancı dil ağırlıklı ders yapılacak
20 Eylül 2017 Çarşamba 09:57

 

Eğitim kalitesi ve başarısı ile ilimizin adını ülke genelinde üst sıralara taşıyan Melikşah, Yenihayat ve Şehit Bayram Kara Ortaokulları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından pilot okul seçildi. Bu okullarımızda 5.sınıflardan başlamak üzere yabancı dil ağırlıklı eğitim verilecek.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), 5’nci sınıflarda uygulanacak yabancı dil ağırlıklı eğitimde pilot uygulamanın yapılacağı 81 ildeki 620 okul belirlendi. Kırşehir bu uygulamaya Kaman ilçemizde bulunan 3 okulla katılıyor. 

MEB’in genelgesine göre, valiliklerce bildirilen okulların tam listesi bakanlığın sitesinde yayınlandı. Listede Kırşehir genelinden sadece Kaman ilçemizdeki 3 okul yer aldı.

 

UYGULAMA BU YIL BAŞLAYACAK

 

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu’nun illere gönderdiği genelgeye göre, öğrencilerin en az bir yabancı dili yazılı ve sözlü iletişim kurabilecek şekilde iyi derecede öğrenmesini sağlamak amacıyla planlanan, 5’nci sınıflarda yabancı dil ağırlıklı eğitimde pilot uygulama bu yıl başlıyor.

 

Yabancı dil ağırlıklı eğitim uygulaması, 2017-2018 eğitim öğretim yılında sadece valiliklerce bildirilen okullarda yapılacak. Yeni uygulama, belirlenen okulların tüm 5’nci sınıflarında uygulanacak. Öğretmen ihtiyacının olması durumunda ise valilikler görevlendirme yoluyla öğretmen ihtiyacını karşılayabilecek.

 

Uygulamanın yapılacağı okullar, “Yabancı Dil Ağırlıklı 5. Sınıf İngilizce Dersi Öğretim Programı”nı kullanacak. Haftalık ders çizelgesine göre ayrıca 5’nci sınıflarda 6 saat Türkçe, 4 saat Matematik, 3 saat Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler, 2 saat ise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri verilecek.

 

Belirlenen okullara bakanlıkça temin edilerek dağıtılacak eğitim materyalleri kullanılacak. Söz konusu materyaller uygulama okullarına gönderilene kadar öğretmenler, Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün hazırladığı yabancı dil eğitimi ile ilgili Eğitim Bilişim Ağında (EBA) yer alan kaynakları, DynEd İngilizce Eğitim Sistemini ve zümre öğretmenler kurulunca hazırlanacak materyalleri kullanacak. Yabancı dil ağırlıklı eğitim yapan okullarda öğrencilerin dört dil becerisini geliştirmeye yönelik çalışmaların yapılması esas olacak. Bu uygulamanın paralı olacağı noktasında eleştiriler almasına rağmen gelecek yıllara büyük yatırım olarak düşünülüyor. / Haber Merkezi

 


Haber okunma sayısı: 2696 Haber Kaynağı: KAMAN AK HABER GAZETESİYazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KIRŞEHİR - HAVA DURUMU

KIRSEHIR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
973 hit, 307 ziyaretçi, 375 ziyaret
Bu ay:
4845 hit, 1312 ziyaretçi, 1666 ziyaret
Toplam:
952394 hit, 158194 ziyaretçi, 246141 ziyaret