Kaman Ceviz Festivaline hazırlanıyor

-kaman-ceviz-festivaline-hazirlaniyor

Don, terör ve sahipsizlik yüzünden geri plana itilen festival yeniden canlandırılıyor.
14 Eylül 2017 Perşembe 08:39

 

Başkan Talu, iki gün sürecek olan festivalin konser bölümünde 6 ayrı sanatçı ile sürpriz etkinliklerin yer alacağını söyledi.

 

Kaman Belediyesi tarafından 1989 yılından bu yana her yıl Ekim ayının ilk haftasında geleneksel olarak gerçekleştirilen Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’nin 26.sının bu yıl 7-8 Ekim 2017 tarihinde yapılacağı duyuruldu. 

Adı ve tadıyla dünyaca meşhur olmasının yanı sıra ilçemiz için en önemli gelir kaynaklarından biri durumundaki meşhur Kaman Cevizimizin pazar payının artırılması ve ilçemizin tanıtılması amacıyla 28 yıl önce büyük umutlarla başlatılan Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivalimiz içeriğindeki cevizcilik konulu seminerler, özendirici yarışmalar, ceviz satış stantları ile kültür ve eğlence bölümleriyle Kaman halkına ve Kaman Cevizine çok şeyler kattı.

 

Deprem, don ve tolu felaketi ile terör olaylarına verdiğimiz yüzlerce şehidimizin acısı gibi nedenlerle birçok kez iptal edilen festivalimiz, siyasi çekişmeler ve idarecilerimizin de sahipsizliği ile birlikte birleşince son yıllarda adeta Çarşamba pazarından farksız, hiçbir etkinliğin olmadığı ceviz satışına dönmesi ilçemize dışarıdan ceviz ve yerel ürünler almaya gelen binlerce kişinin ayağını geriye çekmesine neden olmuştu.

 

Bu kısır döngüyü kırmak ve Ceviz Festivalimizi önceki şaşalı günlerine döndürülmesinde Kaman Belediyesinin olduğu kadar ilçemizin yöneticileri, siyasileri, sivil toplum kuruluşları ve ceviz üreticilerinin de bir sorumluğu olduğunu düşünen Kaman halkı tüm ilgilileri el birliği ile ilçemize ve festivalimize sahip çıkmaya davet etmekteler.

 

6 SANATÇI VE SÜRPRİZ ETKİNLİKLER

 

Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivalini eski günlerine döndürmek için belediyenin tüm imkânlarını seferber ettiklerini belirten Belediye Başkanı Erhan Talu, “2014 ve 2015 yıllarında yaşanan don ve tolu olayları ile 2016 yılında ise ülkemizde yaşanan terör saldırıları ve 15 Temmuz’da yaşanılan başarısız darbe girişimin de şehit olan asker, polis ve sivil vatandaşlarımızın manevi şahsiyetlerine saygı olarak festivalimizin eğlence bölümlerini yaşanılan bunca acı içerisinde eğlence yapmanın uygun olmayacağı görüşünde birleşerek iptal etmiştik.

 

Halkımızın ve ceviz üreticilerimizin taleplerinin yanı sıra ilçemizin tek ve önemli sosyal etkinliği olan festivalimize gereken önemin verilmesi amacıyla sıkı bir çalışma başlattık. Tertip komitemizle birlikte ilçemize yakışır bir festival yapmak için çalışıyoruz. Bu yıl 7-8 Ekim 2017 tarihlerinde 2 gün olarak 26.sını gerçekleştireceğimiz Ceviz Festivalimizin ilk gününde Türk Halk Müziği Sanatçıları Nurhan İner, Nazlı Öksüz ve Hasan Öztürk sahne alacak. Festivalimizin ikinci gününde ise sanatçılarımız İdris Altuner, Yudum ve Ahmet Şafak konser verecekler. Sürpriz etkinliklerimizin de yer alacağı festival etkinliklerimiz kapsamında yine ceviz ve yerel ürünler stantları da açılacaktır,” dedi.

 

YABANCI CEVİZE DENETİM İSTENİYOR

 

Son 4 yıldır don ve dolu zararı nedeniyle neredeyse yemelik dahi Kaman Cevizinin bulunmadığı ilçemizde bu sezon yüzde 10 ila 30 arasındaki zararla hasat mevsimine giren Kaman Cevizi üreticilerimiz, Kaman’da üretilen Kaman Cevizi ve diğer türlerin haricinde başka illerden ve ithal olarak getirilen ürünlerin “Kaman Cevizi” adı altında ilçemizde ve özellikle festival tezgâhlarında satılmasının denetlenmesini ve engellenmesini istiyor.

 

Kimsenin ticaretine karşı olmadıklarını da belirten üreticilerimiz, “Ceviz satışına değil, yerli Kaman cevizi olmayan ürünlerin ‘Kaman Cevizi’ adıyla satılmasına karşıyız. Bu durum engellenmediği takdirde Kaman ilçemizin ve ünlü Cevizimizin adı lekelenebileceği gibi Pazar payını da kaybetme tehlikesi söz konusu,” diyerek taleplerinin yetkililere iletilmesini istemekteler. / İbrahim AKTÜRK

 


Haber okunma sayısı: 5338 Haber Kaynağı: KAMAN AK HABER GAZETESİYazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KIRŞEHİR - HAVA DURUMU

KIRSEHIR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
170 hit, 42 ziyaretçi, 46 ziyaret
Bu ay:
5113 hit, 1383 ziyaretçi, 1757 ziyaret
Toplam:
952662 hit, 158261 ziyaretçi, 246232 ziyaret