4 yıllık üniversitemiz bu yılda yok

4-yillik-universitemiz-bu-yilda-yok

Müdürü ve Sekreteri atanan 4 yıllık üniversiteye öğrenci alınmıyor, kadrosu oluşturulmadı, halen bina ve yurt sorunu devam ediyor…
20 Haziran 2017 Salı 22:44

 

Kaman halkı MYO’nun öğrenci sayısı artsın diye beklerken şimdi de öğrenci sayısının düşmesi ihtimali konuşulmakta. 2016 yılında Mesleki ve Teknik Liselerden mezun olan öğrencilerin Meslek Yüksekokullarına sınavsız geçişi kaldırılmış ve 2017 yılında son kez sınavsız öğrenci alınmıştı. Bu duruma göre, 2 Bin 60 öğrencisinden 920’si sınavsız geçiş sistemiyle okuyan Kaman Meslek Yüksekokulu’nun (MYO) önümüzdeki eğitim döneminde YÖK kararı gereği sınavsız öğrenci alamayacağı için öğrenci sayısında hissedilir bir şekilde düşüş yaşanması beklenmekte.

 

4 YILLIK KAMAN UBYO’YO REKTÖR ÖĞRENCİ ALMIYOR MUŞ! 

Müdürü ve Sekreteri atanan 4 yıllık üniversiteye öğrenci alınmıyor, kadrosu oluşturulmadı, halen bina ve yurt sorunu devam ediyor. 9 yıldır bugün olmadı yarın, açıldı açılacak, öğrenci aldı alacak derken bugüne kadar geldiğimiz Kaman’a 4 yıllık bir fakülte beklentimiz geçtiğimiz yıl içerisinde 4 Yıllık Kaman Uygulamalı Bilimler Yüksekokul’un (UBYO) açılması kararıyla sona erdi diyecekken bu seferde geçtiğimiz yıl “tercih kılavuzuna yetişmedi” diyerek öğrenci alınmayan Ahi Evran Üniversitesi Kaman MYO’nun bu yılki kılavuzda da yer almayacağı öğrenildi.

 

Üniversite kesiminden edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz yıl Kaman’a açılması kararlaştırılan 4 yıllık Kaman UBYO konusunda Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın her ortamda “Erkek yurdu açılmadan Kaman UBYO’ya kesinlikle öğrenci almam. Gelen öğrenciyi mağdur edemem…” dediği iddia edilirken, öğrencisi ve akademik kadrosu olmayan Kaman UBYO’nun kurucu müdürlüğüne ise Doç. Dr. Rüştü Yeşil’in atandığı öğrenildi.

 

OLMAYAN 4 YILLIK

 

1998 yılında Hacettepe, 2003 yılında Gazi ve 2006 yılında Ahi Evran Üniversitesi olarak 19 yıldır Kaman’ın sosyal ve ekonomik kalkınmasına büyük katkılar sağlayan Kaman MYO’nun bu kısır döngü içerisinde bir türlü ilçemizin lokomotifi durumuna gelmesi bir tarafa nerede ise kendi statüsü tartışılacak, açık mı kalsın yoksa kapatalım mı diye konuşulacak duruma gelmek üzere.

 

Bu yıl mezun ettiği 1390 öğrencisinden 716 tanesi Kaman MYO’ya sınavla girerken 674 tanesi de sınavsız girmiş ve hatta bu öğrencilerden hatırı sayılır bir rakam ise dışarıdan gelmeyen öz be öz Kaman’ın çocuklarıydı. Yine bu yıl ikinci sınıfa geçen 670 öğrencinin ise 424’ü sınavla, 246’sı ise sınavsız MYO’ya girmiş durumda.

 

Sayılardan da anlaşılacağı gibi bir önceki yıla göre öğrenci kayıt sayısı 1390’dan 670’e düşmüş. Yani 2 Binadaki 35 derslikte, 40 öğretim elemanı kadrosunun 11 bölümde eğitim verdiği Kaman MYO’da öğrenci sayısı yarı yarıya düşmüş durumda. Bu yılda sınavsız geçiş olmayacağı için daha da düşecek olan öğrenci sayısı sonrasında hasretle ve özlemle beklenen Kaman UBYO’nun ilçemiz ve üniversitemiz açısından ne denli önemli olduğu da ortaya çıkmaktadır.

 

1 YIL DAHA KAYBETMEK İSTEMİYORUZ

 

Bölgemizin tüm siyasetçileri tarafından 2009 yerel seçimleri öncesinden bu yana her seçimde gündeme getirilen, 2011 yılında Ahi Evran Üniversitesi Senatosunda kurulması onaylanmasından sonra 5 yıldır süreyle ilçemizdeki idareci, yönetici, siyasiler ve sivil toplum kuruluşları tarafından destek amaçlı yapılan toplantılarda yer tahsisinden yeni bina kazandırılmasına kadar birçok konuda havanda su dövmenin ötesine geçilmeyen Kaman’a 4 yıllık üniversite kurulması beklentisi 8 Nisan 2016 tarihli 29678 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak Kaman halkında büyük bir beklenti yaratmıştı.

 

Üniversite sınavlarının yapıldığı ve sonuçlarının açıklanmasına ve tercihlerin yapılmasına az bir süre kala Kamanlı hemşerilerimiz de sık sık gazetemize 4 yıllık üniversite konusunda sorular yönelterek; “Geçtiğimiz yıl kurulma kararının ardından süre olarak yetişmediği için tercih kılavuzuna konmayan ve öğrenci alınmayan 4 yıllık Kaman UBYO’nun 2018 yılı için öğrenci alarak eğitime başlaması Kaman ekonomisine ve sosyal hayatına olduğu kadar Kaman’daki üniversiteleşmenin geleceğini de etki edecek durumda. Kaman ilçemiz her alanda olduğu gibi bu konuda da sahipsiz kalmamalı ve koskoca bir ilçenin umudunu bir yıl daha ötelenmesin. Bu işin vebalinin altından sorumluları kolay kolay kalkamazlar. Bir yıl daha kaybetmek istemiyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla kurulan Kaman UBYO’ya sahip çıkılmasını istiyoruz,” dediler. / İbrahim AKTÜRK

 


Haber okunma sayısı: 1746 Haber Kaynağı: KAMAN AK HABER GAZETESİYazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KIRŞEHİR - HAVA DURUMU

KIRSEHIR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
973 hit, 307 ziyaretçi, 375 ziyaret
Bu ay:
4845 hit, 1312 ziyaretçi, 1666 ziyaret
Toplam:
952394 hit, 158194 ziyaretçi, 246141 ziyaret