Ceviz Festivali bu hafta sonu

ceviz-festivali-bu-hafta-sonu

Kaman Belediyesi tarafından 28 yıldır geleneksel olarak gerçekleştirilen Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’nin 26.sı bu hafta sonu iki gün olarak yapılacak.
04 Ekim 2017 Çarşamba 09:16

 

Kaman Belediyesi tarafından 28 yıldır geleneksel olarak gerçekleştirilen Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’nin 26.sı bu hafta sonu iki gün olarak yapılacak.

 

Kaman Belediyesi tarafından organize edilen ve Kaman Kaymakamlığının da destekleriyle son halini alan Ceviz Festivali etkinliklerinin tüm hazırlıklarının tamamlandığını belirten Belediye Başkanı Erhan Talu, “İlçemizin ve Kaman Cevizimizin şanına yakışır bir festival gerçekleştirmek için el birliği ile çalışmalar yürütmekteyiz,” dedi. 

Son birkaç yıldır olumsuz hava şartları ve iklim değişikliği nedeniyle yeterince ürün alınamayan Kaman ilçemizde bu yıl yeteri miktarda ceviz hasadı yapıldığını belirten Başkan Talu, ithal ya da yabancı cevizlerin ünlü Kaman Cevizi adı altında pazarlanmasını engellemek için çeşitli önlemler aldıklarını da belirterek, “Bu amaçla yerli ceviz üreticilerimize boyunlarına asmaları için onaylı ‘Üretici Kimlikleri’ hazırlatarak dağıtımını yapmaktayız. Misafirlerimiz aldıkları ürünlerin yerli Kaman Cevizi olduğunu bilerek gönül rahatlığı ile alışverişlerini yapabilecekler. Öte yandan, yerli üretimin desteklenmesi için de ilçemiz ve köylerinde yetiştirilen sebze meyve gibi ürünlerin satışına da izin verdik. Çok sayıda davetlinin katılmasını beklediğimiz Ceviz Festivalimizin amacına ulaşması ve Kaman Cevizimizin pazar payının artırılması için ceviz satış ve tanıtım stantlarımızı her zaman olduğu gibi ön planda tutmaya çalışıyoruz. Ceviz üreticisi ve satıcısı hemşerilerimden Ahilik gelenekleri ile örf ve adetlerimize uygun bir şekilde ürünlerini satmalarını ve misafirlerimizi ağırlamalarını özellikle rica ediyorum,” dedi.

 

Ceviz Festivali kapsamında geleneksel hale gelen ‘En iyi ceviz’, ‘En iyi ceviz Bahçesi’, ‘En iyi cevizli tatlı’ yarışmalarının yanı sıra tarımsal işletmelere, kitap yayınlayan yazarlara ve festivalle alakalı diğer konularda stant açılmasına imkân sağlayacaklarını da belirten Başkan Talu, festival nedeniyle ilçemize gelecek çok sayıda davetli ve misafirler ile Kaman halkının eğlenmesine katkı da bulunmak için ise halk konserleri gerçekleştireceklerini söyledi.

 

Bu yıl son derece coşkulu bir festivale ev sahipliği yapacaklarını belirterek Başkan Talu,

"Festivalimizde bütçemize uygun şekilde birbirinden ünlü ve sevilen sanatçılar sahne alacak. Festivalimizde iki günde 6 sanatçı konser verecek. İlk gün başlayacak olan konserde sırasıyla Halk Müziği Sanatçıları Hasan Öztürk, Nurhan İner ve Nazlı Öksüz sahne alacak. Festivalimizin ikinci günü olan 8 Ekim Pazar günü ise yine saat 16.00’dan itibaren İdris Altuner, Yudum ve Ahmet Şafak Kamanlılar ve misafirlerimizle buluşacak. Kaman cevizini dünyaya duyurma adına bir vesile olarak gördüğümüz ve 25 Aralık Caddesinde gerçekleştireceğimiz Ceviz Festivalimize tüm Kaman, Kırşehir ve ülkemizin dört bir yanında yaşayan hemşerilerimizi davet ediyorum,” dedi. / İbrahim AKTÜRK 


Haber okunma sayısı: 1358 Haber Kaynağı: KAMAN AK HABER GAZETESİ

Haberin etiketleri:

Ceviz Festivali bu hafta sonu


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KIRŞEHİR - HAVA DURUMU

KIRSEHIR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
973 hit, 307 ziyaretçi, 375 ziyaret
Bu ay:
4845 hit, 1312 ziyaretçi, 1666 ziyaret
Toplam:
952394 hit, 158194 ziyaretçi, 246141 ziyaret