Ceviz festivali festival gibi gerçekleştirildi

ceviz-festivali-festival-gibi-gerceklestirildi

Bu yıl 26.sı gerçekleştirilen Ceviz Kültür ve Sanat Festivali için binlerce kişi Kaman’a akın etti.
11 Ekim 2017 Çarşamba 09:45

 

Kaman Belediyesi tarafından 28 yıldır geleneksel olarak kutlanan düzenlenen Ceviz Kültür ve Sanat Festivalimizin 26.sı 7-8 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildi.

 

Adı ve tadıyla dünyaca ünlü Kaman Cevizimizin markalaşmasına katkıda bulunmak için Kaman Belediyesi tarafından düzenlenen ve Kaman Kaymakamlığının destekleriyle gerçekleştirilen Ceviz Festivali, Cumartesi günü saat 09.30’da Atatürk Anıtına çelenk sunulması, İstiklal Marşımızın Okunması ve Saygı Duruşunu müteakiben Mehter takımı eşliğinde yapılan festival yürüyüşü ile başladı. 

Yürüyüşün ardından 25 Aralık Caddesindeki alanda gerçekleştirilen törene geçildi. Açılış törenine Vali Necati Şentürk’ün yanı sıra Merkez Valisi Ahmet Altıparmak, Kaman Kaymakamı Murat Girgin, Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, Devlet eski Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Ulaştırma Bakanlığı Daire Başkanı Hayati Çetin, İç Anadolu Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Salih Çoruk, CHP İl Başkanı Yılmaz Zengin, MHP İl Başkanı Arif Kılıç, Özel İdare Sekreteri Bektaş Aydoğan, Ak Parti, CHP ve MHP İlçe Başkanları, Meşeköylü hemşerimiz Yusuf Tıraş, Kırşehir Dernekler Federasyonu ve Kır-Bir ile Kır-Der Yöneticileri, davetliler, il ve ilçe protokol üyeleri, ceviz üreticileri ile şehir içinden ve dışından gelen çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Programda bir konuşma yapan Vali Necati Şentürk, düzenlenen bu festivalin, bir marka olan Kaman Cevizinin dünyaya tanıtılması için iyi bir fırsat olduğunu söyledi. Cevizin anavatanının Kaman olduğunu belirten Vali Necati Şentürk, “Kaman, Milli Mücadeleye olağanüstü bir güç ve destek vermiş bir ilçemizdir. Kaman deyince de aklımıza ceviz gelmektedir. Kaman cevizi mücevherdir. Cevizin bol bulunduğu bu toprakları altyapısıyla birlikte daha verimli bir hale getirme gayretindeyiz. Bu kapsamda, Ceviz Eylem Planı da Kaman’dan başlamıştır. Bu sene, 13 bin ceviz fidanını da toprakla buluşturacağız. Ceviz, en büyük protein kaynaklarından biridir. Kalp hastalıkları, damar sertliği, kolesterol gibi hastalıklarda da ilaç olarak kullanılmaktadır,” dedi.

 

Kaymakam  Murat Girgin ise 1989'dan beri kutlanan ceviz festivalinin ilçenin tanıtımı için önemli bir yer teşkil ettiğini ve önemli turizm girdileri sağladığını aktardı.

 

Festivale katılımın yüksek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren   Belediye Başkanı  Erhan Talu da insanların  Kaman cevizi almak için geldiklerini, gelen misafirlerin yapılan festivalle eğlediklerini ifade etti.

 

Konuşmasında Cevizin Babası Lokman Avşar’ı da rahmetle andıklarını dile getiren Başkan Talu, “Kaman’ın geleceğinin Kaman cevizi ile kurtulacağına inanmaktayız. Buradan Kaman cevizi için ömrünü adamış, gelişmesinde en büyük emeğin sahibi rahmetli Lokman Avşar’ı saygı ve rahmetle anıyorum. Ceviz, Kültür ve Sanat Festivalinin bugüne kadar kutlanmasında emeği geçen başta Belediye Başkanlarımıza ve tüm ceviz sevdalılarına şükranlarımı sunuyorum.

 

Değerli katılımcılar; 2009 yılı mart ayında aldığımız Belediye Başkanlığı görevinde sekiz buçuk yılı geride bıraktık, bu sürede elimizden geldiğince ilçemizin gelişmesi, güzelleşmesi için mücadele ettik ve kalan süremizde de, eksiklerimizi tamamlamaya çalışacağız. Bu süre zarfında belediye araç ve makine parkını sürekli yeniledik ve geliştirdik. Atık su arıtma tesisini hizmete açtık, Güneş Enerji Santralini hizmete sokarak enerjisini üreten belediye haline geldik, Kentsel dönüşüm 1. Etap inşaatını bitirerek hak sahiplerine teslim ettik, kapalı pazar alanı ve otoparkın tarafımıza teslim edilmesi ile birlikte açık pazar yerinin üst kapatmasını bitirerek halkımızın hizmetine sunacağız. Her mahalleye bir sosyal tesis projemiz kapsamında, Yeni Mahalle Sosyal ve Spor Tesisi, Çiftlikli Mahallesi Atatürk Bilgi Evi, Hazarkent Sosyal Tesisi, TOKİ Sosyal Tesislerini halkımızın hizmetine açtık. Cenaze Hizmetleri kapsamında Atatürk Caddesi Jandarma yanında Gasilhane binamızı hizmete açtık. Başıboş sokak hayvanlarının toplanması ve rehabilite edilmesi için arıtma tesisimizin yanında hayvan barınağını hizmete açtık. Kaman’ımızın ihtiyacı olan yeni, modern belediye hizmet binası inşaatımız süre uzatımı vermemize rağmen müteahhit firmadan kaynaklı olarak halen devam etmektedir, inşallah bir ay içerisinde yeni binamıza taşınmayı planlamaktayız. İlçemize Doğalgazın gelmesi için ne kadar mücadele ettiğimizi sizler biliyorsunuz, üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık ve amacımıza ulaştık, 15 Kasım 2017 tarihinde inşallah ilçemizde doğalgaz kullanılmaya başlanacak.

 

Saygıdeğer misafirlerimiz, Kaman için ne yapsak azdır, Kaman’ımız hizmetlerin en güzeline layıktır. Bu düşüncelerle; kalan süremizde sizlerin daha güzel bir şehirde yaşamanız,  ‘Gelecek Nesillere Daha Yaşanabilir Bir Kaman’ bırakmak için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. İnşallah önümüzdeki yılarda doğal afetlerden etkilenmeden, üreticilerimizin emeğinin karşılığını fazlasıyla alacağı, Kaman Cevizinin bol ve bereketli olacağı festivalleri birlikte kutlamayı canı gönülden diliyorum. Bu vesile ile festivalimizin ilçemize, ülkemize ve Türk Milletine hayırlar getirmesini diler, katılımınızdan dolayı hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım,” dedi.

 

Konuşmaların ardından Kaman Belediyesi  tarafından Kaman’a katkıları nedeniyle Yassıhöyük Kazı Heyeti Başkanı Masako Omura'ya verilmek üzere hazırlatılan “Üstün Hizmet Beratı” ve “Hemşerilik Nişanı” Vali Necati Şentürk tarafından tören alanında “İyi varlar, iyi ki Kaman’dalar” diyerek takdim edildi.

 

Cevizin enleri ödüllendirildi

 

Törenin ödül ve plaket bölümünde ise Ceviz kategorisinde yapılan yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri ve plaketleri takdim edildi. Konuyla ilgili haberi gazetemizdeki ayrı bir başlıkta okuyabilirsiniz.

 

Katkıda bulunanlar unutulmadı

 

Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivaline sağladıkları katkılardan dolayı Ankara Yeni Mahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile İç Anadolu Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Salih Çoruk’a Kaman halkı adına teşekkür eden Başkan Talu, plaket takdim etti.

 

Emekli Personele plaket verildi

 

Kaman Belediyesinde uzun yıllar çalışan ve emekliye ayrılan personelini de unutmayan Başkan Talu, onları onura etmek için festival programı içerisinde plaketle taltif etti.

 

Belediyede çalıştıkları dönemler içerisinde özverili çalışmalarından dolayı emekliye ayrılan personellerimize bir anı kalması için plaket hazırlattık diyen Başkan Talu, emekliye ayrılan belediye memurları Arif Göçmen, Doğan Avşar, Aydın Dursun, Nilgün Şahin ve Cuma Göktaş’a ceviz ağacından yapılmış ahşap plaket verdi.

 

Halkoyunları gösterilerinin yanı sıra Kaman Kaymakamı Murta Girgin’in Kaman’da ikinci kez gerçekleştirdiği ve katılımcılar ve protokol tarafından büyük beğeni toplayan Zeybek oyunu gösterisinin ardından protokol üyeleri ve davetliler ceviz ve ceviz ürünleri satış stantlarını gezdiler.

 

Öğle saatlerinde Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ziyareti edilerek gerçekleştirilen konferansa ve yemeğe katılan davetliler konser saatine kadar alışveriş ve ziyaretlerde bulundular.

 

İlk günün konser bölümünde sanatçılar Hasan Öztürk, Nurhan İner ve Nazlı Öksüz sahne alarak alanı dolduran binlerce kişiye doyumsuz bir müzik ziyafeti verdiler.

 

Festivalin ikinci günü olan Pazar günü öğle saatlerinde Kaman Davul Zurna Ekibi ile misafir halk oyunları Ekibinin gösterileri ile başladı. İkinci günde genellikle alışverişle geçiren davetliler Saat 16.00’da başlayan ve soğuk havaya rağmen gece geç saatlere kadar devam eden İdris Altuner, Yudum ve Ahmet Şafak konseriyle coştular. / Muzaffer AKTÜRK


 


Haber okunma sayısı: 1220 Haber Kaynağı: KAMAN AK HABER GAZETESİYazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KIRŞEHİR - HAVA DURUMU

KIRSEHIR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1043 hit, 243 ziyaretçi, 269 ziyaret
Bu ay:
4765 hit, 995 ziyaretçi, 1223 ziyaret
Toplam:
939748 hit, 155752 ziyaretçi, 241932 ziyaret