Cevizlerimizde hasat başladı

cevizlerimizde-hasat-basladi

Kamanlı Üreticilerimiz “Ceviz Hasat Bayramı”nı geri istiyor!
27 Eylül 2017 Çarşamba 19:59

 

Aroması, içinde barındırdığı vitaminler, ince kabuğu ve kalitesiyle dünyaca ünlü bir marka haline gelen Kaman Cevizimizde hasat dönemi başladı. İklim değişikliği nedeniyle cevizlerde olgunluk belirtisi çatlamalarda gecikme yaşansa da festivale taze cevizler yetişecek. Önceki yıllara göre bu yıl rekoltenin yeterli olması da beklenmekte.

 

Dolgunluk ve doygunluk yönüyle Türkiye'nin en kaliteli cevizi olarak bilinen Kaman Cevizimiz, kilosu 30 ila 35 lira arasında satılıyor. Geçmiş yıllarda don ve tolu gibi doğal afetler nedeniyle adeta yok satan ve üretilemeyen cevizimiz, bu yıl yüzde 10 ila 30 arasındaki don zararına karşın iç pazara ve festivalde satışa yetecek seviyede verim beklenmekte. 

Kaman ve Köyleri Ceviz Üreticileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Eczacı Deniz İkizoğlu yaptığı açıklamada, "Ceviz bakımı ilkbahar başlarında genellikle Mart ayında başlar ve hasada kadar gübreleme, sulama, ilaçlama ve çapalama şeklinde devam eder. Eylül sonunda hasada meyvelerdeki yeşil kabukta yüzde 10 ila 20 arasında ufak tefek çatlaklar gördüğümüzde çırpma makineleriyle çırpıp, yeşil kabuk soyma yıkama makinelerinde kabuğunun ayrılması ve yarı gölge bir yerde kurutulmasıyla da ceviz hasadını tamamlarız. Gölgede kurutulmuş kabuklu cevizlerimizi  5-10 kiloluk file torbalarda istifleyerek kuru bir yerde depoluyoruz ve  bunları en kısa sürede soğuk hava depolarında tutmak şartıyla 1-2 ay içinde pazarlamaya çalışıyor. Bu yıl yüzde 35-40 arasında rekolte beklentimiz var. 7-8 Ekim’de yapılacak olan Ceviz Festivalimizde üreticilerimize yönelik Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi hocalarımızca ceviz paneli düzenleyeceğiz ve bilgi paylaşımı yapacağız," dedi.

 

Kaman Ceviz Üreticileri Kooperatifi Başkanı Arif Göçmen ise bu yıl iklim özelliklerine göre bölgeler kapsamında yüzde 15-30 don zararı bulunduğunu, geçen yıllara göre bu rakamın sevindirici olduğunu dile getirdi. Gömen, "2013 yılında çok iyi bir hasat olmuştu. İnsanlar ceviz bahçeleri kurmaya hücum ediyordu. Son 3 yılda don fazla olunca geri adım atmaya başladılar. Üreticilerin bu seneki iyi rekolteyle yeniden cevize yöneleceklerini tahmin ediyorum," ifadelerini kullandı.

 

Ceviz üreticisi Muzaffer Aktürk ise,"Kaman'daki ceviz üretimi şu haliyle mevcut ihtiyacı zor karşılayacak durumda. Zaten üretilen cevizlerin yüzde 80'ine yakını Festivalde ve iç piyasada satılıp tükeniyor, geri kalanını ise üretici kendi tüketimi için ayırıyor. Yani gelecek yıla saklanıp satılacak ceviz kalmıyor. Eski cevizleri ‘Kaman Cevizi’ diye satanlara itibar etmeyin," dedi.

 

ÜRETİCİ CEVİZ HASAT BAYRAMINI GERİ İSTİYOR

 

2013 yılında dönemin Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak’ın himayesinde Kaman Kaymakamlığı, Kaman Belediyesi, İl Tarım Müdürlüğü ve Kaman Ceviz Üreticileri Derneği ile Kooperatifinin ortaklaşa düzenlediği ve ceviz üreticileri tarafından oldukça ilgi gören “Ceviz Hasat Bayramı”nın yeniden canlandırılması isteniyor.

 

Kaman cevizini tanıtmak ve ceviz dikimini teşvik etmek amacıyla ilk kez düzenlenen ve Kaman’da sosyal ve kültürel yaşama yeni bir renk katan "Ceviz Hasat Bayramı"nın idarecilerin değişmesiyle sona ermesini “Devlette devamlılık esastır” düsturuyla eleştiren ceviz üreticilerimiz, yeni jenerasyon yöneticilerin halkı ve ceviz üreticilerini heveslendiren, cesaretlendiren ve şevklendiren bu uygulamanın göz ardı edilmemesini istemekteler. / İbrahim AKTÜRK

 


Haber okunma sayısı: 971 Haber Kaynağı: KAMAN AK HABER GAZETESİ

Haberin etiketleri:

Cevizlerimizde hasat başladı


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KIRŞEHİR - HAVA DURUMU

KIRSEHIR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
973 hit, 307 ziyaretçi, 375 ziyaret
Bu ay:
4845 hit, 1312 ziyaretçi, 1666 ziyaret
Toplam:
952394 hit, 158194 ziyaretçi, 246141 ziyaret