Kaman festivale hazır

kaman-festivale-hazir

Cevizlerimiz misafirlerini bekliyor
27 Eylül 2017 Çarşamba 20:00


Kaman’da bu yıl 26.'sı düzenlenecek olan Ceviz Kültür ve Sanat Festivali hazırlıkları tamamlandı. 

 

Kaman Belediyesi Festival Tertip Komitesi tarafından tüm hazırlıkları tamamlanan Ceviz Festivalimiz 7-8 Ekim tarihleri arasında iki gün olarak yapılacak. 

Belediye Başkanı Erhan Talu, bu yıl son derece coşkulu bir festivale ev sahipliği yapacaklarını belirterek, "Kaman Belediyesi olarak festival hazırlıklarımızı tamamladık. Festivalimizin coşkulu ve katılımlı geçmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Festivalimizde bütçemize uygun şekilde birbirinden ünlü ve sevilen sanatçılar sahne alacak. Festivalimizde iki günde 6 sanatçı konser verecek. İlk gün başlayacak olan konserde sırasıyla Halk Müziği Sanatçıları Hasan Öztürk, Nurhan İner ve Nazlı Öksüz sahne alacak. Festivalimizin ikinci günü olan 8 Ekim Pazar günü ise yine saat 16.00’dan itibaren İdris Altıner, Yudum ve Ahmet Şafak Kamanlılar ve misafirlerimizle buluşacak.

 

Festival etkinliklerimizi kültürümüze renk katması açısından şekillendirmeye çalıştık. Bu amaçla geleneksel hale gelen ‘En iyi ceviz’, ‘En iyi ceviz Bahçesi’, ‘En iyi cevizli tatlı’ yarışmaları düzenliyoruz. Ayrıca, ilimiz genelinde tarımsal işletmelere, kitap yayınlayan yazarlarımıza ve talep halinde festivalle alakalı diğer konularda stant açılmasına imkân sağlayacağız. Kalehöyük Arkeoloji Müzemizde sunum yapılıp kazı alanı gezisi de düzenleyeceğiz.

 

Bu yıl ilçemizde önceki yıllara göre çok iyi ceviz ürünü var. Yerli ürünlerini pazarlamak isteyen ceviz üreticilerimize yer tahsisi yapmaya ve destek vermeye devam edeceğiz. Stant açmak isteyen ceviz, sebze ve meyve üreticilerimiz üretici kartlarını Zabıta Amirliğimize müracaat ederek alabileceklerdir.

 

Kaman cevizini dünyaya duyurma adına bir vesile olarak gördüğümüz ve 25 Aralık Caddesinde gerçekleştireceğimiz Ceviz Festivalimize tüm Kaman, Kırşehir ve ülkemizin dört bir yanında yaşayan hemşerilerimizi davet ediyorum,” dedi.

 

ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

 

Son 3 yıldır üst üste yaşanan doğal afetler nedeniyle nerede ise bir tek ürün alamayan ceviz üreticilerinin bu yıl hasadından yüzleri gülmeye başladı. İrili ufaklı birçok ceviz bahçesi sahibi, “Bu sene yiyeceğimiz ve azda olsa satacağımız kadar ürün görülmekte. Afetler ve masraflar nedeniyle neredeyse cevizcilikten soğuduk, bazı arkadaşlarımızda bahçelerini satılığa çıkartmışlardı. Allah’tan ümit kesilmez, inşallah hava şartları bu şekilde devam ederse ve teknik destek sağlanırsa önümüzdeki yıllarda bu zararlarımızı karşılayabileceğimizi düşünüyoruz,” dediler.

 

CEVİZİN FİYATI ARTMADI

 

Kaman Cevizimizin meşhurluğu konusunda ülkemizin tüm illerinde ve neredeyse tüm yol boylarında gördüğümüz “Kaman Cevizi” yazılı satış tabelaları nedeniyle mütevazı olmamıza hiç gerek yok. Ancak üretim yeri olan Kaman’da bile bu kadar “Kaman Cevizi” bulunmaz iken ülke genelinde adımızın kullanılarak satış yapılması bir ironi olarak görülmekte. Öte yandan, bu kadar çok meşhur olan ve 2010 yılındaki ulusal haberlere göre Dolar 1,50 Lira iken kilosu 10-15 Dolar arasında alıcı bulan “Kaman Cevizi”mizde artan girdi maliyetleri ve ürün azlığına karşın ürün fiyatımız çok geride kaldı. Pazar payımızın korunması için standart ve kaliteli ceviz üretiminin sürdürülmesi için tedbirler alınması gerektiğine vurgu yapan üreticiler, “Kaman’da ceviz fiyatları şuanda 30-35 TL civarında. Yani 10 Doların altına düşmüş durumda. Kaman Cevizi fiyatımızın 40-50 Lira olmasında gerekiyordu,” diyerek fiyatların artmadığını belirtmekteler. / İbrahim AKTÜRK

 


Haber okunma sayısı: 1833 Haber Kaynağı: KAMAN AK HABER GAZETESİ

Haberin etiketleri:

Kaman festivale hazır


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KIRŞEHİR - HAVA DURUMU

KIRSEHIR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
973 hit, 307 ziyaretçi, 375 ziyaret
Bu ay:
4845 hit, 1312 ziyaretçi, 1666 ziyaret
Toplam:
952394 hit, 158194 ziyaretçi, 246141 ziyaret