15 Temmuz şehitleri Kaman'da anıldı

15-temmuz-sehitleri-kamanda-anildi

Fethullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz 2016 tarihinde başlattığı hain darbe girişiminin halk tarafından bastırılmasının 1'inci yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi ilçemiz Kaman’da anıldı.
20 Temmuz 2017 Perşembe 11:48

 

Hükümetin aldığı kararla Resmi Bayram ve Anma Günü olarak kanunlaşan, “15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla Kaman’da 5 günlük anma etkinlikleri gerçekleştirildi. Etkinlikler 5’inci günün sonunda tutulan “Demokrasi Nöbeti”nin ardından Pazar günü sabah namazında sona erdi.

 

Kaymakamlık tarafından organize edilen 5 günlük program doğrultusunda mevlit okutuldu, şehit aileleri ile yemekte buluşuldu, spor müsabakaları yapıldı, Kurancılı Kasabamız ve Kargınyenice Köyümüzde bulunan 15 Temmuz Şehitleri ile ilçemizde bulunan 2 ayrı Şehitlik ziyaret edilerek dualar okundu. 

15 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilen etkinlikler ise saat 20.30’da Kaman Adalet Sarayı önünden Cumhuriyet Meydanına kadar gerçekleştirilen Milli Birlik Yürüyüşü ile başladı. Yürüyüş sonunda Atatürk Anıtı önünde Kur'an tilavetini müteakip tüm şehitlerimiz için dualar okundu.

PROTOKOL KONUŞMALARI YAPILDI

 

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili slayt gösteriminin ardından Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen programın açış konuşmasını Ak Parti İlçe Başkanı Necati Çolak yaptı. Çolak konuşmasında; “Şer odakları hain emellerine ulaşmak için tüm yolu denediler. Çoluk çocuk, kadın erkek demeden acımadan şehit ettiler. Türk milletinin birlik ve beraberlik içinde yurt içinden ve yurt dışından gelecek tüm tehlikelere karşı koyacağını göstermiş oldunuz. Seçilmiş Cumhurbaşkanımıza sahip çıktığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Seçilmiş milletvekillerimize, demokrasimize, kendi iradenize sahip çıktığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Tek vatan, tek bayrak, tek devlet için, birliğimizi koruması için Allah’a dua ediyor, sizleri saygıyla selamlıyorum,” dedi.

 

Kaman Kaymakamı Murat Girgin’de, 15 Temmuz’un Türk Milleti için bir dönüm noktası olduğunu dile getirerek; “FETÖ, Türkiye Cumhuriyeti'nin her kademesine sızarak menfur bir darbe girişiminde bulundu. Ancak asil milletimiz o gece tarihinden ve yüksek değerlerinden aldığı güçle ulusal menfaatlerimiz etrafında kenetlenmiş, üzerine atılan bombalara, mermilere, tehditlere aldırmadan hainlere Türk Milletinin bölünmez bir bütün olduğunu herkese göstermiştir. Türk milleti Cumhurbaşkanımız ve devlet büyüklerimizin çağrısı ile meydanlara inip bu hain darbe girişimini tarihi bir duruş ile engellemiştir. 15 Temmuz’da vatanına sahip çıkmak için 249 kahraman can vermiştir. Bir kez daha bayrağa asil rengini kazandırmış, aziz ecdadımıza yaraşır yeni bir diriliş destanı yazarak gelecek nesillere, ibret ve kahramanlıklarla dolu bir demokrasi miras bıraktık,” dedi.

 

Kırşehir Milletvekili Salih Çetinkaya ise Kaman halkının da tüm Türkiye'de olduğu gibi seçilmiş Cumhurbaşkanı ve demokrasiye sahip çıktığını vurguladığı konuşmasında; “Dış ülkelerin maşası olarak kendini kullandıran FETÖ, yüce Türk milletinden gereken cevabı almıştır. Yıllardır FETÖ elebaşını çiftliklerinde besleyen sözde müttefikimize de buradan sesleniyor ve bu teröristleri Türk Milletine hesap vermek üzere iade etmesini istiyoruz," dedi.

 

Programda İlçe Milli Eğitim Müdürü Muzaffer Demirci tarafından Şehit Astsubay Ömer Halisdemir için yazılmış 30 Kuş adlı şiir seslendirilirken, spor karşılaşmalarında dereceye girenler ödüllendirildi. Meydanda ayrıca darbe girişimiyle ilgili resim sergisi de açıldı.

 

Gece yarsından sonra Saat 00.13’de tüm yurtta olduğu gibi ilçemizdeki camilerden de sala okundu. Sala’nın ardından başlatılan demokrasi nöbeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının dinlenilmesi kalabalığın dağılması ve yağan yağmur nedeniyle Camii önündeki Belediye çadırının altında toplanan az sayıda protokol üyesi ve partililerce cep telefonlarından izlendi.

 

Anma törenine Milletvekili Salih Çetinkaya, Kaymakam Murat Girgin, Belediye Başkanı Erhan Talu, Ak Parti İlçe Başkanı Necati Çolak, MHP İlçe Başkanı Kenan Elvan, askeri ve polis erkanı, daire müdürleri ve personelleri ile vatandaşlar katıldı. 


/ İbrahim AKTÜRK

 


Haber okunma sayısı: 1329 Haber Kaynağı: KAMAN AK HABER GAZETESİYazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KIRŞEHİR - HAVA DURUMU

KIRSEHIR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
973 hit, 307 ziyaretçi, 375 ziyaret
Bu ay:
4845 hit, 1312 ziyaretçi, 1666 ziyaret
Toplam:
952394 hit, 158194 ziyaretçi, 246141 ziyaret