Türkiye’de Türk olmak…

Eftal AVŞAR

Eftal AVŞAR

E-Posta : eftal.avsar@facebook.com


2015 Temmuz ayından beri ülkemizde terör olayları ve hain tuzaklar birdenbire başladı ve artarak devam ediyor. İstikrar diyerek yapılan seçim çalışmaları, tek başına hükümet olunması, ancak ekonomik ve sosyal sıkıntılarla boğuşurken, terörün Ortadoğulu yüzü ile tanıştı “Güzel ve yalnız” ülkem.
 
Canlı bombalar, bomba yüklü araçlar, üç dört aydır operasyon yapılan, sokağa çıkma yasağı ilan edilen, ancak teröristten temizlenemeyen il ve ilçeler.
 
Temmuz 2015’ten beri verilen 300 Şehit, yüzlerce yaralı, evini yuvasını terk etmek zorunda kalan binlerce aile.
 
Ankara’da, İstanbul’da patlayan canlı bombalar ve araçlar. İnsanlarımızın çarşıya, pazara, kalabalık sokaklara çıkmaktan korkar hale gelmesi.
 
Allah Büyük Türk Milletine en kısa zamanda silkelenip özüne dönmeyi, kendine yakışanı yapmayı nasip etsin inşallah derken, asla ümidimizi kaybetmeyeceğiz ve mücadelemize devam edeceğiz.
 
Türkiye'nin ABD Seattle Fahri Konsolosu olan Sayın J. F. Gökçen'in "Türk olmak nasıl bir duygudur?" konulu yazısı ne güzel anlatmış bizi:
 
 
“Türk Olmak… Aslında çok şeydir, Türk olmak.
 
 
Türk olmak, Osmanlı'nın borcunu ödemektir. Kosova'da ve Bosna'da, Batı Trakya'da ve Makedonya'da bilmem kaç asır geçmişte kalan meselelerin hesabını vermektir.
 
 
Türk olmak; Kıbrıs'ta, Hocalı'da, Anadolu'da ve Balkanlar'da soykırıma uğrayıp karşılığında yapmadığın soykırımla suçlanmaktır.
 
 
Türk olmak; Faşist olmaktır, Vatanına, milletine, tarihine sahip çıktığında... Demokrat ve çağdaş olmaktır vatanına, milletine, tarihine sövüldüğünde...
 
 
Türk olmak, lisanının Avrupa'da yasaklanmasıdır ve yine Türk olmak kendini ve derdini anlatamamaktır. Avrupa'da hor görülmek Türk olmaktır, Atalarının birçok asır önce Viyana'yı kuşattığı için hoş görülmemektir, sadece kuşatıp; Napolyon gibi bütün Viyana'yı yakmadığı için.
 
 
Türk olmak; Selanik'te Pontus Anıtı'nın, Viyana'da çiğnenen yeniçeri minberinin ve Malta'da papazın üzerine bastığı Türk bayrağı heykelinin önünden geçmektir. Türk olmak zordur, çetindir ve eziyetlidir. Üç kıtadan dönüp, Bir küçük yarımadada misafir muamelesi görmektir. Sayısız imparatorluk kurmak Türk olmaktır.
 
 
Türk olmak; arabaya koşulan ilk atın vatanında, ilk yazılı antlaşmanın imzalandığı yurtta, yazının bulunduğu, paranın icat edildiği, her metrekaresinden bereket fışkıran bu yurtta, kalkınmak için yabancı sermaye beklemektir.
 
 
Türk olmak; Truva'dan bu yana, Sümer'den bu yana serpilerek gelse de, tarihten eski bu topraklarda, bütün zamandan damıtılarak gelen yüksek değerlerine rağmen, bir haftalık hafıza ile yaşamaktır. Doğu Roma'yı da, Batı Roma'yı da yıkıp, Yeni Roma olan AB'ye girmeye çalışmaktır, Türk olmak.
 
 
Türk olmak; Mostar'da köprüdür,  Kerkük'te kaledir,  İstanbul'da Kızkulesi'dir,  Anadolu'da buğdaydır, Çukurova'da pamuktur,  Ege'de tütün,  Karadeniz'de fındık,  Trakya'da ayçiçeğidir.
 
 
Türk olmak; Çanakkale'de ölmektir. Çanakkale'de ölmeden önce düşmana su vermektir, onun yaralısını sırtında kendi hastanesine taşımaktır. Düşmanın ardından rahmet okumak, kanlısından helallik almaktır. Kar yağdığında kayak yapmayı değil, evsizleri düşünmektir. Balkon köşesine kuşlar için, kışın ekmek kırıntısı, yazın su koymaktır. Yağmura rahmet, kara bereket diye bakmaktır.
 
 
Türk olmak; harap bir ülkede, zengin ülkelerin müstemlekesini reddedip,  tahtadan kılıç ve ipten üzengi ile paylaşacak ve sahiplenecek tek varlığı fakirlik olmasına rağmen, yedi düvele meydan okumaktır.
 
 
Türk olmak; oğlunu askere davul-zurna ile uğurlanmaktır,  belki de dönmeyeceğini bilerek.
 
 
Türk olmak; Annenin, şehit oğlunun ardından; 'Bir oğlum daha olsun, onu da vatan için göndereceğim.' demesidir. Babanın gözyaşlarını tutarak, tabutuna son kez dokunurken 'Vatan sağ olsun!' demesidir.
 
 
Türk olmak; her hükümetin enkaz devraldığı, ama ardında enkaz bırakmadığı ülkede olmaktır.
 
 
Türk olmak; ecdadın yaşadığı kıtlıktan dolayı, çayın yanında gelen şekerden fazla olanı garsona geri vermektir. Aynı nedenle Türk olmak, yemeği ziyan etmekten korkmaktır.  Göz hakkına, diş kirasına saygıdır.
 
 
Türk olmak; evindeki bir kap aşın yarısını Tanrı misafirine vermektir. Kendi yerde, misafiri döşekte yatırmaktır Türk olmak.
 
 
Türk olmak; Milli maçta ağlamaktır. Ayhan Işık'a, Belgin Doruk'a aşık olmaktır.
 
 
Türk olmak; Aşkını ölesiye sevmektir. Aşkı için ölmektir, öldürmektir. Sevdiceğinin elini bir kez tutamadan, toprağa girmektir. En güzel aşk şiirlerini yüreğinde hissetmektir. Eşkıyaya türkü yakmaktır, Türk olmak.
 
 
Türk olmak; Yunus'u bilmektir, Aşık Veysel'i sevmektir. Mevlana'yı, Hacı Bektaş-ı Veli'yi ve Hoca  Ahmet Yesevî'yi, tek bir satırını okumasa da yüreğinde taşımaktır.
 
 
Türk olmak; Saz çaldığında, Ney üflendiğinde, Kös dövüldüğünde ve Kaval çaldığında,  yüreğinin derinlerinde bir sızı sezmektir. Bir de Yemen Türküsü'nde... Hayatın sana verdiklerine 'Nasip', Vermediklerine 'Kısmet' demektir. Her işin 'Hayırlısına' inanmaktır ve ağlamamak için çok gülmekten çekinmektir.
 
 
Türk olmak; Asya'da "Batılı", Avrupa'da "Doğulu" diye tepki görmektir. Irk sözünü bilmeden yaşamak, yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevmektir. Magazin programları ile dizilerin arasına sıkışsa da, silkinip üzerindeki ölü toprağını atabilmektir.
 
 
Türk olmak;  En zayıf gününde bile dünyaya meydan okumak, en dertli gününde bile her sıkıntının bir şafakta biteceğini bilerek tevekkül göstermektir.
 
 
Türk olmak; Anadolu'da her düşen yağmur damlasına hamd etmek,  her çıkan başak için şükretmektir.
 
 
Türk olmak; Medeniyetler mezarlığı Anadolu'da dik durabilmektir!”
 
Zor iştir Türk olmak, zor, yine de; “Ne Mutlu Türk'üm Diyene!” diyebilmektir gururla…

İzlenme: 5197 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KIRŞEHİR - HAVA DURUMU

KIRSEHIR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
973 hit, 307 ziyaretçi, 375 ziyaret
Bu ay:
4845 hit, 1312 ziyaretçi, 1666 ziyaret
Toplam:
952394 hit, 158194 ziyaretçi, 246141 ziyaret