102 yıldır Korkmadan…

Kaman’da 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı düzenlendi.

15.03.2023
712
A+
A-

İstiklâl Marşımızın kabul edilişinin 102. yıldönümü Kaman Halk Kütüphanesi Konferans Salonunda düzenlenen program ile kutlandı. Programa, Kaymakam Vekili Kırşehir Vali Yardımcısı Turan Soğukoluk ve Belediye Başkanı Necati Çolak ile birlikte protokol üyeleri, siyasiler, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

12 Mart 2023 gününün hafta sonuna denk gelmesi sebebiyle 13 Mart 2023 Pazartesi günü Saat 11.00’de İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan program günün anlam ve önemine ilişkin yapılan konuşma ile devam etti. 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan programda şiir dinletisi, oratoryo ve tiyatro gösterimleri yapıldı.

Mehmet Âkif Ersoy tarafından kaleme alınan eser, 12 Mart 1921’de Birinci TBMM tarafından “İstiklâl Marşı” olarak kabul edildi. Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nı Anadolu’da Milli Mücadele devam ederken yazdı. Türk milleti ve askerinin yürekliliği ve bağımsızlığa olan tutkusunu anlatan İstiklal Marşı, bugün 102 yaşında.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan ve Osman Zeki Üngör tarafından bestelenen bağımsızlığımızın timsali olan ve “Korkma” diye başlayan Milli Marşımız olan İstiklal Marşı Türk’ün düşmanlara karşı verdiği mücadeleyi en anlamlı şekilde ifade ediyor. / Pınar AKTÜRK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yalçın hoca üzdü
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.