Çiftçi üretimin devamı için destek bekliyor

Kırşehir genelindeki Ziraat Odalarında finansman sorunu için destek çağrısı

23.12.2020
752
A+
A-

Kırşehir genelindeki Ziraat Odalarının Başkanları ortak yayınladıkları basın açıklamasında finansman sorunun aşılması için destek çağrısında bulundular.

17 Aralık Perşembe günü Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu’nun ev sahipliğinde bir araya gelen Kaman Ziraat Odası Başkanı Çetin Gökalp, Akpınar Ziraat Odası Başkanı Serdar Ay, Akçakent Ziraat Odası Bekir Ural, Çiçekdağı Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kurt, Mucur Ziraat Odası Başkanı Aydın Altınok ve Boztepe Ziraat Odası Başkanı Osman Yayla ortak bir basın açıklamasına imza attılar.

Çiftçilerin borçlarını tamamen ödemek istedikleri, ancak tüm bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine birikmiş borçları bulunduğundan finansman sıkıntısı çektikleri vurgulanan açıklamada, Kırşehir Milletvekilleri Mustafa Kendirli ile Metin İlhan’dan destek beklediklerini belirttiler.

7 Ziraat Odası Başkanı adına ortak basın açıklamasını duyuran Sinan Purcu; “Çiftçilerimiz gece gündüz demeden, her türlü zorluğa göğüs gererek tarlasında, bağında, bahçesinde, ahırında ülkemizin gıda ihtiyacını karşılamak için çalışmaktadırlar. Üretimden pazarlamaya kadar geçen süreçte de birçok sorunla karşılaşmaktadır. Çiftçilerimizi en fazla zorlayan konulardan biri de finansman sorunudur.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, Ülkemizde tarım ve balıkçılık sektörüne kullandırılan nakdi kredi bakiyesi, 2019 yılında 106 milyar 307 milyon lira olarak gerçekleşmiştir. 2019 yılı sonundan 2020 Eylül ayına kadar, tarımda kredi kullanımı 122 milyar 941 milyon liraya ulaşmış, 9 aylık süreçte bankalardan kredi kullanımı yüzde 15,6 oranında artış göstermiştir.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye kullandırdığı kredi miktarı da 2019 yılında 8,2 milyar liraya ulaşmış, 2020 yılı 9 ayın sonunda 7,7 milyar olarak gerçekleşmiştir.

Çiftçilerin bankalara olan toplam borcunun 89 milyar 011 milyon lirası kamu bankalarına, 22 milyar 240 milyon lirası yabancı bankalara 11 milyar 690 milyon lirası ise yerli özel bankalaradır, 2020 Eylül ayı itibarıyla bankalarca kullandırılan toplam kredinin yüzde 4,3’ü takibe düşmüş kredileri kapsarken, takibe düşen kredi miktarı 5 milyar 288 milyon lira olmuştur. Tarım sektöründe takibe düşen kredi tutarlarında 2015-2020 Haziran tarihleri arasında 2 kat artış olmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kamanlılar mecliste Kamanlı vekil görmek istiyor

Son yıllarda artan girdi fiyatları, pazarlama sorunları ve yaşanan doğal afetler nedeniyle ekonomik geliri azalan ve krediye daha fazla İhtiyaç duyan tarım sektöründe, Covid-19 salgını ile sorunlar daha fazla artmıştır. Ülkemizde Mart ayında başlayan COVID-19 salgını nedeniyle alınan çeşitli kararlar çerçevesinde bankalar vadesi gelen kredilerde erteleme ve yapılandırma yapmış, ayrıca Temmuz ayı sonuna kadar sera işlemleri durdurulmuştur. Ağustos ayından itibaren de icra işlemleri yeniden başlatılmıştır. Özellikle yapılandırma işlemlerinde çiftçilerin, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından talep edilen peşinatı ödeyememesi ve bankaların riskli gördükleri çiftçilere yapılandırma yapmamaları nedeniyle son aylarda başlatılan icra işlemleri artış göstermiştir.

Ayrıca ülke genelinde bankaların tüm sektörlere uyguladığı faiz oranlarında artış başlamıştır. Bu durum tarım sektörünü de etkilemiş, tarımsal kredi faiz oranlan artmıştır. Ziraat Bankasının tarımsal kredilere kullandırdığı faiz oranını değiştirmezken yapılandırma faiz oranlarını yüzde 20 olarak uygulamaktadır. Diğer bankalar da faiz oranlan daha da yüksektir. Bu faiz oranları ile uygulanan yapılandırma çiftçilere daha çok zarar vermekte çiftçinin geleceğe yönelik borcu katlanarak artmaktadır.

Çiftçilerimiz borçlarını tamamen ödemek istemektedir. Ancak tüm bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine birikmiş borçları bulunmaktadır. Çiftçilerin birikmiş borçlarını ödeyebilmeleri için Tarım Kredi Kooperatifleri başta olmak üzere bankalarca başlatılmış haciz işlemlerinin acilen durdurulması ve borçların faizsiz olarak uzun vadede yapılandırılması gerekmektedir. Bu konuda göstereceğiniz gayret ve destek çiftçilerimiz için moral kaynağı olacaktır” dedi. / Sultan AKTÜRK

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.