Ele Verir Talkını

13.04.2022
953
A+
A-

Başkalarına nasihat vererek onlara yön vermeyi bırakın, davranışlarınızı düzelterek örnek olmaya bakın. Herkes için bu daha hayırlı olacaktır.

Birçok insanın kendisinin yeterli eğitimi alma imkânın olmadığını, okuyarak bir meslek sahibi olma şartlarının bulunmadığını sık sık tekrar ederek, başta kendi ailesi ve çocukları olmak üzere çevresindeki diğer insanlara derslerine iyi çalışmalarını ve iyi okumalarını, sigara ve alkol gibi alışkanlıklar edinmemelerini bolca öğütledikleri sıklıkla görülür.

Ama kendileri çoğu zaman okumazlar, hatta hiç kitap okumazlar, sigara veya alkol kullanıyorlarsa bırakmayı düşünmezler. Bunun için çocuklarına ve diğer aile bireylerine nasihat vermeye gerek olmadığını, nasihatin kendi davranışları olduğunu, kendileri nasihat ettikleri gibi davranırlarsa çocuklarının zaten kendilerine benzeyeceğini fark etmezler.

Bu işe kafa yoran insanlar diyor ki; sizin almaya cesaret edemediğiniz riskleri alanlar, sizin yaşamak istediğiniz hayatı yaşarlar. O halde, iyi eğitim almış, başarılı insan yetiştirmek istiyorsak önce kendimizi eğitmemiz gerekir. Önce kendimiz bolca kitap okumamız, sigara veya alkol kullanıyorsak bu alışkanlıklarımızdan vazgeçip, önce kendimizi eğitmemiz ve başkalarının örnek alacağı güzel alışkanlıklar edinmemiz gerekir. Çocuklar yetişkinlerin sözlerini değil, davranışlarını örnek alarak yetişirler.

Virginia Woolf’un dediği gibi; “Zaman insanın fiziksel yüzünü nasıl değiştirirse, alışkanlıklar da yavaş yavaş yaşamının yüzünü değiştirir, ama insan bunu bilmez.”

Başkalarına nasihat vererek onlara yön vermeyi bırakın, davranışlarınızı düzelterek örnek olmaya bakın. Herkes için bu daha hayırlı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Atatürk ve Bağımsızlık
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.