Haftalık Korona Günlüğü

S.Ebeyit Kapaklı Mahallesi ve Kırşehir’de 2 Ayrı Sitede Karantina Uygulandı, Virüs İkinci Canı Aldı. Sokağa Çıkarken Daha Dikkatli Olun Ya Da Çıkmayın!

15.04.2020
1.100
A+
A-

Ülkemizde ilk defa 11 Mart’ta görülen koronavirüs vakasının üzerinden 35 gün geçti. Bu süre içerisinde vaka sayısı 61 bini geçerken, yaşamını yitiren insanlarımızın sayısı da Bin 300 rakamlarına ulaştı.

Bir aydan fazla süredir uğraştığımız bu kürsel felaket karşısında yaşam tarzımızdan sosyal hayatımıza kadar birçok alanda değişiklikler yaşanmaya devam ediyor. Sürecin pandemi etkisini kaybedene kadar sürmesi beklenirken, ne kadar süreceği ise ayrı bir tedirginlik yaratmakta.

Bize bir şey olmaz mantığı ile bu zaman kadar hayatımıza devam ettiğimiz Kaman’da ilk koronavirüs vakasının görülmesinin ardından halkımız tedbirlere daha fazla dikkat etmeye başladı.

Büyük şehirlerde kısıtlamalardan dolayı hayatı zorlanan hemşerilerimizde ilçemize ve köylerimize dönmeye başlayınca virüsü Kaman’da da taşıdıkları görülmekte. Dışarıdan gelenlerin kendilerini izole etmeleri için halk olarak uyarıda bulunmamız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Ayrıca ilçemizin girişlerinde de emniyet güçleri denetimlerini sıklaştırırken, sağlık camiası ile resmi görevliler de halkımızın rahatı ve eksikliklerinin giderilmesi için çalışmalarını sürdürmektedir.

KAPAKLI KARANTİNADA

Savcılı Ebeyit Köyü Kapaklı Mahallesinde ikamet eden Ali K. Kaman ilçemizin ilk pozitif koronavirüs vakası olarak kayıtlara geçti.

Kaman ilçemize bağlı Savcılı Ebeyit Köyü’nün 48 haneli Kapaklı Mahallesinde ikamet eden 67 yaşındaki Ali K.’nın Covid-19 testinin pozitif çıkması neticesinde köy karantinaya alındı.

7 Nisan Salı günü rahatsızlanarak Kaman Devlet Hastanesi’ne kaldırılan ve Covid-19 testi pozitif çıkan Ali K. tedavi altına alınırken, 8 Nisan 2020 Çarşamba günü toplanan Kaman İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs vakasına rastlanılması ve temaslı şahısların bulunması nedeniyle Savcılı Ebeyit Köyü Kapaklı Mahallesinin 14 gün süresince karantinaya alınması kararlaştırdı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Köy Muhtarı Abdullah Ata, şahsın evinden dışarıya çıkmadığını ve virüsün nasıl bulaştığını bilemediklerini belirtirken;  “Aynı gün sağlık personeli gelerek mahallemizde kontroller yaptılar. Şuanda herhangi bir sorun yok,” diye konuştu. / İbrahim AKTÜRK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kaman UBYO için Destek Toplantısı Yapıldı

KIRŞEHİR’DE 2 BLOK KARANTİNADA

Yurt dışından Kırşehir Kervansaray Mahallesi’nde bulunan 2 Bloklu Sitedeki evine gelen ve ismi öğrenilemeyen kadın, yüksek ateş ve öksürük şikayetiyle Ahi Evran Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Burada tedavi altına alınan kadının koronavirüs testi pozitif çıktı. Bunun üzerine, sağlık ekipleri kadının yaşadığı ve 80 ailenin oturduğu sitede oturanları kontrol etti ve yapılan çalışma sonucu binada yaşayan 6 kişinin daha koronavirüs testi pozitif çıktı.

Bunun üzerine 8 Nisan 2020 tarihinde toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 2 bloklu sitenin dün akşam saatlerinde karantina altına alınmasına karar verdi. Test sonucu pozitif çıkan 7 kişinin tedavisi hastanede sürerken, polis karantina altına alınan site çevresinde güvenlik önlemleri aldı. Siteye giriş ve çıkışlara izin verilmezken, vatandaşların da siteye yaklaşmasına müsaade edilmiyor.

KIRŞEHİR’DE BİR APARTMAN DAHA KARANTİNAYA ALINDI

Kırşehir Medrese Mahallesi’ndeki 6 katlı bir apartmanda oturan aynı aileden 2 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine 10 Nisan 2020 Cuma günü toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 12 ailenin bulunduğu binanın karantina altına alınmasına karar verdi.

Kırşehir Emniyetinin güvenlik önlemleri aldığı binada sağlık görevlileri daireleri tek tek gezerek ateş ölçümleri ile birlikte sağlık kontrolü yaptı.

KIRŞEHİR VALİ AKIN’IN ÇAĞRISINA UYDU

Korona Virüs salgını nedeniyle 11-12 Nisan tarihinde 31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından, Kırşehir Valisi İbrahim Akın’da Kırşehir halkından gönüllü olarak hafta sonunda sokağa çıkmamaları konusunda, “Saygıdeğer Kırşehirli hemşerilerim, sizleri büyük şehirler için ilan edilen sokağa çıkma yasağını ilimizde de gönüllü olarak uygulamaya davet ediyorum. Sağlığınız için 48 saat evde kalalım, birlikte başaralım,” çağrısında bulunmuştu.

Kırşehirliler ise Vali Akın’ın çağrısına kulak vererek diğer koronalı günlere nazaran cadde ve sokakları boşaltırlarken, Kaman’da ise çağrıya kulak verilmediği ve hayatın normal akışında devam ettiği gözlemlendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Protokol ve partililer bayramlaştı

75 SİPERLİ MASKE 112’YE TESLİM EDİLDİ

Kaman Gençlik Merkezi, yeni tip koronavirüs salgınının etkisini azaltabilmek amacıyla sağlık çalışanları için siperli maske üretti. Gençlik liderleri ve personelce üretilen 75 siperli maske, Kaman 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyon Merkezine teslim edildi.

Gençlik lideri Rıza Ekici, sağlık çalışanları için gençler olarak her türlü fedakarlığı göstererek katkı sunmaya gayret ettiklerini belirterek ihtiyaç olduğu sürece üretmeye devam edeceklerini de söyledi.

KIRŞEHİR’DE VİRÜSTEN 2. ÖLÜM GERÇEKLEŞTİ

Kırşehir’de Koronavirüs bedeniyle yaşanan ilk ölüm olarak bilinen ve resmi rakamlarda görünmeyen Hasan Köysüren’in yoğun bakımda olan annesi de koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti.

İstanbul’da aşçı olarak çalışan Hasan Köysüren, memleketi Çadırlı Hacı Yusuf Köyü’ne dönmüş ancak koronavirüs belirtileri gösterdiği için Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınmıştı.

Önce Oğul Sonra Anne

31 Mart 2020 tarihinde koronavirüs nedeniyle vefat eden Hasan Köysüren’in ardından annesi ve babası da tedavi altına alınarak yoğun bakım ünitesine bağlanmıştı.

Köysüren’in annesi Hayriye Köysüren’de 11 Nisan Cumartesi günü koronavirüse yenik düşerek hayatını kaybetti. Cenazesi alınan özel önlemlerle birlikte Çadırlı Hac Yusuf Köyünde defnedildi. Baba Duran Köysüren’in durumunun ise iyiye doğru gittiği öğrenildi. / İbrahim AKTÜRK

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.