Hani bunun ilk sahibi

28.07.2021
889
A+
A-

Hani bunun ilk sahibi

Bazen içgüdüleri yönlendirse de, insan davranışları genellikle bilinçaltındaki duygularının ve korkularının kontrolü altındadır. Bilinçaltında aç kalmak, açıkta kalmak, hasta olmak ve yoksulluk korkusu olduğu için insan genellikle yaşamını bu korkularla mücadeleyle geçirir. Hatta bana göre gurur ve kibrin kaynağı da bu korkulardır.

Bu sebepledir ki, ekonomik olarak zenginliğe sahip olan bir kısım insan, sahip olduğu ekonomik güç nedeniyle -“Bana artık bir şey olmaz. Hasta da olmam; aç da kalmam; açıkta da kalmam,” duygusuna kapılıp yoksulluğa meydan okumakta ve kendisini başkalarından farklı görerek gururlanıp kibirlenebilmektedir.

Oysa hiç bir kişide, hatta hiç bir ailede servet sürekli kalmamakta; para ve güç devamlı el değiştirmektedir. 40-50 yıl önce çevremizde zengin olarak bilinen ailelerin mensuplarından birçoğunun bu gün ekonomik zorluklar içinde yaşadığı ya da o yıllarda yoksulluk sınırında olan birçok ailenin bu gün daha iyi durumda olduğu bilinip görülmektedir.

O halde, ekonomik rahatlık kimseyi aldatmamalı, hatta kendi neslinin geleceğinde ekonomik yetersizlikle karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğu da düşünülerek, şimdi sahip olduğu değerler insanın kibrinin ve gururunun kaynağı haline gelmemelidir.

Tevazu ve yardımseverlik, esas olmalıdır. David Herbert Lawrence’ın dediği gibi; -“Hiçbir şey için, o benimdir,” denmemeli: -“O şimdilik benimle,” denilebilmelidir.

Ne servet, ne huzur, ne de keder her zaman bizimle kalmaz. Bu gün var olan hemen her şeyin, zenginliğin, sağlığın, huzurun ve kederin yarın bizimle birlikte olmama ihtimali yüksektir.

O halde yarın hayatınızın değişerek devam edebileceğini bilerek, bu günü samimi bir şekilde yaşamak gerekir. Kibirlenilen varlıkla satın alınamayacak, sevgi gibi, güneş gibi, deniz gibi, gökyüzü gibi, bulutlar gibi, hava gibi, su gibi, sağlık gibi, samimi ve kalıcı dostluklar gibi şeyler de vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Felsefi Derinlik

Kibir ve haset insanın kültürel zayıflığının ürünüdür. İnsanları aziz kılan kibir ve gurur değil, alçak gönüllülük ve erdemliliktir.

Her şeyle gereği kadar yakın olmak gerekir. İyi ya da kötü, unutulmayacak anı, tükenmeyecek kaynak yoktur. Hatta gün gelir hırs da, kibir de tükenir. Hasetlik, fesatlık yapılamayacak zaman da çok geçmeden gelir. Hasetlik edenlerin, kibirden, gururdan önünü göremeyenlerin, o zaman gelmeden bu duygu ve düşüncelerinden arınmaları lazımdır.

“Gamına gamlanıp olma mahzun

Demine demlenip olma mağrur

Ne gam baki, ne dem baki.”

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.