İçişleri’nden 81 il valiliğine ‘ateşli silah’ genelgesi

Düğün sezonun başlamasıyla birlikte ilçemiz Kaman’da da silah seslerinin ardı arkası kesilmiyor. Meskûn mahalde ateşli silah kullanılmasının yasak olmasına karşın İçişleri Bakanlığının her seferinde genelge göndermesini beklemek silaha karşı olan insanlar tarafından tuhaf karşılanmakta.

15.06.2022
700
A+
A-

İçişleri Bakanlığının genelgesinde yaz aylarında artan düğün, nişan, asker uğurlaması etkinlikleri dolayısıyla silahla havaya ateş açılması olaylarına karşı dikkatli olunması ve tedbirlerin gözden geçirilmesini istendi.

Düğün sezonun başlamasıyla birlikte ilçemiz Kaman’da da silah seslerinin ardı arkası kesilmiyor. Meskûn mahalde ateşli silah kullanılmasının yasak olmasına karşın İçişleri Bakanlığının her seferinde genelge göndermesini beklemek silaha karşı olan insanlar tarafından tuhaf karşılanmakta.

Kaman ve köylerimizde geçtiğimiz yıllarda düğünlerde havaya ateş edilmesi sonucu birçok insanımız yaşamını yitirmiş ya da yaralanmıştı. Özellikle eğlencelerde havaya ateş edilmesinin önüne geçmek için güvenlik güçlerinin müdahalesini beklemek yerine halkımızın da duyarlı olması gerekmekte.

İçişleri Bakanlığı düğün, nişan, asker uğurlaması gibi etkinlikler için 81 il valiliğine yeni bir genelge daha gönderdi. Genelgede yaz aylarında artan düğün, nişan, asker uğurlaması etkinlikleri dolayısıyla silahla havaya ateş açılması olaylarına karşı dikkatli olunması ve tedbirlerin gözden geçirilmesi istendi.

Genelgede, kültürümüzün bir parçası olan bayram, düğün, asker uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama ve etkinlikler sırasında silahla havaya ateş açılmasının istenmeyen üzücü olaylara sebebiyet verdiği ifade edildi. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun “Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulmaması” başlıklı 170’inci maddesinde yer alan “Kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından tehlikeli olacak biçimde ya da kişilerde korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda silahla ateş eden veya patlayıcı madde kullanan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü uyarınca gerekli adli ve cezai işlemlerin yapılması, açık alanlarda yapılacak etkinliklerde farkındalık oluşturulmasına ilişkin genel emir yayımlanması ve organizasyon sahiplerinden taahhütname alınması hususlarında valiliklerin talimatlandırıldığı hatırlatıldı.

Bakanlık genelgede, önceki yıllarda alınan tedbirlerin sonuçlarını da paylaştı. Buna göre; 2019 ve 2021 yılı verileri incelendiğinde; 2019 yılında 1.888 olay meydana gelirken, 2021 yılında olay sayısının yüzde 78,76 azalışla 401’e düştüğü, 185 olan yaralı sayısının yüzde 32 azalışla 125, 16 olan ölü sayısının yüzde 50 azalarak 8’e düştüğü belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yağmur ve dolu hayatı olumsuz etkiledi

VATANDAŞLAR, “MUTLULUĞA KURŞUN SIKMA GELECEĞİ KARARTMA” AFİŞLERİYLE BİLGİLENDİRİLECEK

Düğün, nişan, asker uğurlama, spor müsabakaları galibiyet kutlamaları gibi etkinliklerin yaz aylarında artacağı göz önünde bulundurularak “Mutluluğa Kurşun Sıkma Geleceği Karartma” sloganlı afişlerle vatandaşlar bilgilendirilecek. Bu afişler, sosyal medya platformları başta olmak üzere yerel ve ulusal basın – yayın organlarında yayımlanacak, il ve ilçelerde bulunan billboardlara asılacak, kamu kurum ve kuruluşlarının resmi internet sitelerinde kullanılacak.

DÜĞÜN SAHİPLERİNDEN TAAHHÜTNAME ALINMASI UYGULAMASINA DEVAM EDİLECEK

Valiliklerce söz konusu etkinliklere yönelik önleyici tedbirler gözden geçirilecek, denetimler artırılacak ve mahallin şartlarına göre ilave tedbirler alınabilecek.

Etkinlik alanlarında havaya silahla ateş edilmesi dahil her türlü olumsuzluğun önüne geçilmesi amacıyla etkinlik ya da organizasyon sahiplerinden taahhütname alınması uygulamasına devam edilecek.

Valiler ve kaymakamlar koordinesinde kutlamalarda silah kullanılmamasına yönelik yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, yerel medya gibi kurumların dahil edileceği toplumsal farkındalığı artırıcı kampanyalar düzenlenecek.

Vali ya da kaymakam başkanlığında düzenlenen muhtar ve halk toplantılarında konu gündeme alınarak toplumsal farkındalık artırılacak. Kolluk birimlerince söz konusu etkinlik ve organizasyonlarda sivil personel görevlendirilecek.

Etkinliklerde kamu personelinin havaya ateş açtığının tespit edildiği durumlarda, ilgili personel hakkında gerekli adli ve idari işlemlere başlanılacak. / Haber Merkezi

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.