Kaman “Evde Kal” Çağrısına Uymuyor!

Kaman ilçemizde koronavirüs salgını sonrasında yaşananlar ve alınan önemlerle ilgi derlediğimiz haftalık Karantina Günlüğünü bu haberimizde okuyabilirsiniz.

Kaman “Evde Kal” Çağrısına Uymuyor!
31.03.2020
1.330
A+
A-

Kaman’da 65 yaş üzeri insanlar olmak üzere kimse işi ciddiye almıyor, çarşı-pazar herkes sokakta, bana bir şey olmaz mantığı ile yaşamaya devam ediyorlar.

Virüsle mücadelenin daha erken ve daha az kayıpla atlatılması için acil olarak olağanüstü önlemler alınmalı, halkın gereksiz olarak sokağa çıkması gerekiyorsa ceza ya da başka tedbirlerle engellenmeli.

Devletimizin hızlı ve etkin kararları ile salgına karşı birçok tedbir alınmaya devam ediyor.

Okulların verdiği ara Nisan ayı sonuna kadar uzatılıp, şehirlere giriş ve çıkışların kontrol altına alınmasına karşın birçok vatandaşın hem kendi hem de başkasının sağlığını riske atacak şekilde çarşıda kaldırımlarda umarsız gezmesi toplum sağlığını olumsuz etkilemekte. Geçtiğimiz hafta kurulan Çarşamba pazarı normal günlerden daha kalabalıktı. Vatandaşlar ve 65 yaş üstü hemşerilerimiz yine pazaryerinde ve kaldırım köşelerinde gezip sohbete devam ettiler. Havaların yağmurlu ve serin geçtiği bu hafta sonu belirgin bir kalabalık oluşmasa da hava sıcaklıklarının artmaya başladığı bu günlerde yine bazı insanları dışarıya çıkmaktan alı koyacak sert önlemlerin alınması gerektiği düşüncesindeyiz.

KARANTİNA GÜNLÜKLERİ

Kaman’da şuanda pozitif hasta yok ama olmayacak değil!

Kaman Devlet Hastanesinde koronavirüs teşhisi konmuş ve karantina alınmış mevcut hasta olmadığı öğrenilirken, sağlık camiasındaki yetkililerden edindiğimiz gayri resmi bilgilere göre Kaman’da koronavirüs vakası olmayacak değil. Canla-başla ve insanüstü gayretle mesailerine devam eden ilçemizdeki sağlık çalışanları ise Kaman halkının devletimizin “evde kal” çağrısına uymalarını ve Pandemi’nin yayılmamasına ve daha hızlı yok edilmesine yardımcı olmalarını istediler.

DEDİKODULARA DİKKAT

Halk arasında bir panik havası yaratmamak amacıyla devlet tarafından resmi bir vaka ve olay açıklaması yapılmazken, fısıltı gazeteleri kulaktan kulağa bazı uydurma-yakıştırma haberler yaymakta. Halkımızın bu tür söylentilere itibar etmemeleri gerektiğini hatırlatır, halkımızı paniğe sevk edecek yalan haber-bilgi paylaşanların ise adalet önünde hesap vereceğini hatırlatırız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aleyna Çakır davasında yeni gelişmeler yaşandı

MESAİ SAATLERİMİZİ KISALTARAK YAYILMAYI ENGELLEYEBİLİRİZ

Devletimizin “Ev Kal, Evde Hayat Var” sloganı ile başlatılan kampanya tedbir kampanyasına destek olmak amacıyla CoVID-19 (Koronavirüs) salgınıyla mücadelede halkımızın doğru bilgilendirilmesi için risk alarak habercilik yapan Gazetemizin baskı tesisi de olan Aktürk Matbaasında mesai saati düzenlenmesine gittik. 2 sahibi ve 3 sigortalı çalışanı ile günde onlarca müşteri ve halkın ziyaret ettiği bir yer olan Aktürk Matbaası, ilçemizde ilk kez özel bir işletme olarak esnek çalışma yöntemine geçti. Ülkemizin almış olduğu karantina şartlarının amacına ulaşması ve başımızdaki bu belanın bir an önce defedilip sosyal ve ekonomik olarak yeniden ayağa kalkabilmek amacıyla mesai saatimizi hafta içinde saat 11.00-16.00 arası olarak değişirdik ve personellerimize süresiz ücretli izin verdik.

Koronavirüsün yayılmasına engel olmak için başlattığımız bu uygulamanın ilçemizdeki acil önem arz etmeyen işyerlerinde de aynı şekilde uygulanmasını bekliyor, duyarlı esnaf, sanatkâr ve tüccarlarımızı göreve davet ediyoruz. Bu vesile ile hayatımız ve toplumsal sağlığımız için özveriyle çalışan sağlık personelimiz başta olmak üzere, CoVID-19 salgınıyla mücadele sürecinde fedakârca gayret gösteren tüm görevlilerimize ve alınan kararlara riayet ederek duyarlılık gösteren vatandaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyoruz.

KURANCILI’DA COVID-19 ÖNLEMLERİ

Kaman ilçemizin tek kasabası olarak kalan Kurancılı’da koronavirüse karşı dezenfekte ve tedbir çalışmaları devam ediyor.

Kurancılı Belediye Başkanı Adem Bıcakcı’nın takip ve talimatları ile kasaba genelinde dezenfekte ve temizlik çalışmaları hız kazanırken, devlet yönetimi tarafından alınan kararlarda titizlikle yerine getirilmeye çalışılmakta.

Kasaba halkında farkındalığı artırmak amacıyla sık sık uyarı anonsları yapılırken, esnaf ve halkın da kişisel korunma ve sosyal mesafe kuralları ile alınan kararlara uymaları yönünde telkinlere devam ediliyor. Ayrıca, Başkan Bıcakcı tarafından bizzat yönetilen çalışmalarla kasabada yaşayan 65 yaş üstü insanların ihtiyaçları titizlikle karşılanmaya çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  “Ateşten Gömlek” Sahnelenecek

HASTANEYE TULUM BAĞIŞLADI

Ankara’da Hukuk Bürosu Bulunan Avukat Hemşerimiz Murat Şahin, koronavirüs mücadelesi yapan sağlık çalışanlarına destek olmak amacıyla Kaman Devlet Hastanesine 100 adet Dezenfekte Tulum bağışında bulundu.

Gazetemiz Yazarı Yaşar Şahin’in kardeşi olan Milli Eğitim Müfettişi Bekir Şahin’in oğlu hemşerimiz Avukat Murat Şahin’in bu çabası Kaman halkı tarafından takdirle karşılandı.

Başta Kamanlı hemşerileri olmak üzere herkesin kurallara uymasını isteyen genç Avukat arkadaşımız Murat Şahin, “Özellikle 65 yaş ve üzeri büyüklerimiz lütfen dışarı çıkmasın,” ricasında bulundu.

DÜKKAN SAHİBİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

25 Aralık Caddesinde daha önce Oto Galericilik yapan ve daha sonra iş değişikliği yaparak tarım, hayvancılık ve servis işletmeciliği yapan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Kargınkızıközülü hemşerimiz Mehmet Demir, kiraya verdiği dükkânının kira bedelinin yarısını almayacağını açıkladı.

Koronavirüs belası nedeniyle alınan tedbirler sonucun ülke genelinde olduğu gibi ilçemiz Kaman’da ticaretin zayıfladığının altını çizen dükkân sahibi Mehmet Demir; “Ülkemizde yaşanan olumsuzluklardan dolayı böyle bir karar almayı uygun gördüm. Amacım reklam değil, topluma örnek olmak istedim. Bu sayede zor durumdaki kiracılara bir nebze destek vermiş olacağız. Kiracıma bu düşüncemi belirterek bu ayki kiranın yarsını almayacağımı söyledim. Sıkıntılar devam ederse önümüzdeki günler içinde bir düşünce içerisinde olabilirim. Umarım başkalarına da örnek oluruz,” dedi.

VAKIFBANK PERSONELİ VEFAT ETTİ

Vakıfbank Kaman Şubesi Personellerinden Çetin Çavuşoğlu, 26 Mart Perşembe günü geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Cenazesi Çiçekdağı ilçemizdeki baba evinde toprağa verildi.

Çetin Çavuşoğlu’nun vefat haberinden sonra virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği ve banka şubesinin karantina altına alındığı haberleri bir süre Kaman halkını meşgul etse de vefatın virüsten değil kalp krizinden kaynaklandığının anlaşılması üzerine vatandaşlar derin bir nefes aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gıda Denetimleri Devam Ediyor

Kaman Ak Haber Gazetesi olarak genç yaşta hayatını kaybeden Rıza oğlu Çetin Çavuşoğlu’na Allah’tan rahmet ailesine ve Vakıfbank Kaman Şubesindeki mesai arkadaşlarına başsağlığı dileriz.

OTOBÜS SEFERLERİ DURDURULDU

Cumhurbaşkanlığı genelgesi ve Kırşehir Valiliğinin talimatı ile Kaman-Ankara arası yolcu taşıyan tek firmamız olan Metro Turizmin seferleri 28 Mart Cumartesi gününden itibaren durduruldu. Şehirlerarası seyahatler izne bağlandı. Öte yandan Belediye adına Kaman-Kırşehir arası yolcu taşıyan minibüslerinde sefer sayılarına kısıtlama getirildi. Ayrıca, seyahat edecekler için terminal içinde Seyahat İzin Kurulu oluşturuldu.

MUHTAR TÜRK’TEN ÖRNEK DAVRANIŞ

3 Aylık Maaşını İhtiyaç Sahiplerine Dağıtacak!

Hacıpınar Mahallesi Muhtarı Dursun Türk, koronavirüs önlemleri kapsamında evde kalan, çalışamayan ya da ihtiyaç sahibi olan mahalle halkına destek olmak için 3 aylık maaşını mahallesindeki en mağdurlardan başlamak üzere dağıtacağını söyledi.

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamada bulunan Muhtar Dursun Türk, “Mahallemizdeki çiftçilerimizden, yurtdışında çalışan işçilerimizden, esnaflarımızdan ve maddi durumu yerinde olan hemşerilerimizden en az 2 ya da 3 aileye ulaşmak şartıyla en yakınından uzağa doğru ihtiyacı olan mahalle halkımıza maddi destek vermelerini talep ediyorum.

Birlik ve beraberlik içerisinde olup önlemlerimizi daha sıkı alıp, yardıma muhtaç insanlarımıza el uzatır isek içinde bulunduğumuz bu zor durumdan daha hızlı çıkacağımıza inanıyor, bu düşüncemin tüm Kaman’a örnek olmasını istiyorum,” dedi. / Muzaffer AKTÜRK / İbrahim AKTÜRK

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.