Kaman Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi Kuruldu

Kaman Belediye ile Kırşehirli Dernekler Federasyonu ortaklığıyla 2 Milyon 249 Bin TL bütçeli “Kaman Cevizi ile İstihdam ve Sosyal Kalkınma Sağlanıyor” projesi yapılan toplantının ardından atılan imzalarla hayata geçirildi.

12.04.2023
898
A+
A-

Kaman Cevizle Kalkınacak

Kaman Belediye ile Kırşehirli Dernekler Federasyonu ortaklığıyla 2 Milyon 249 Bin TL bütçeli “Kaman Cevizi ile İstihdam ve Sosyal Kalkınma Sağlanıyor” projesi yapılan toplantının ardından atılan imzalarla hayata geçirildi.

11 Nisan 2023 Pazartesi günü saat 15.00’de Kaman Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Kaman Belediye Başkan Yardımcısı Eftal Avşar, Kırşehirli Dernekler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Çavuş, Ahiler Kalkınma Ajansı Kırşehir Yatırım Destek Ofisi Başkanı Ali Gencer’in yanı sıra Ahi Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Gülcan Çavuş, Kırşehirli Dernekler Federasyonu Proje Sorumlusu Serdar Yurteri, kurum müdürleri, ceviz üreticileri ile proje kapsamında kurulacak kadın girişimi, üretim ve işletme kooperatifi kurucuları da yer aldı.

Proje kapsamında gerçekleştirilecek olan faaliyetler, projenin hedef ve amaçları, Kaman’a ve Kaman’daki sosyo-ekonomik kalkınmaya etkileri konusu hakkında bilgiler verildi. Kurulacak olan Kaman Cevizi Üretim, İşleme ve Paketleme Tesisi ile ilçede ilk defa kamuya açık bütünleşmiş bir tesis olan yöredeki çiftçilerin, halkın ve ziyaretçilerin hizmetine sunulacağı bilgisi verildi. İlçede bir ilke imza atılarak Kaman Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi kuruldu. Toplantının sonunda, proje bilgileri kamuoyuna sunuldu.

HALKIMIZA YENİ İSTİHDAM ALANLARI AÇACAĞIZ

Belediye Başkanı Necati Çolak, kooperatif kurucu üyelerini makamında kabul ederek, “Kaman’ın sahip olduğu geleneksel ve yerel ürünleri ticarileştirmek, alternatif gelir alanları oluşturmak cevizimizi markalaştırarak kaliteli ceviz pazarlanmasına vesile olacağımız aynı zamanda kadın istihdamı canlandırabileceğimiz 2 Milyon 249 Bin TL’lik hibe desteği ile kuracağımız ceviz soyma, kırma, paketleme, işleme, entegre tesisimizin kooperatifleşme sürecinde ceviz yetiştiricileri, İlçe Tarım Müdürlüğü, Ziraat Odası, Ticaret Odası, ve Kadın Kooperatif üyelerimize kurulacak tesisimiz hakkında proje tanıtım toplantısı gerçekleştirdik. Projenin ve kooperatifimizin ilçemize hayırlı olmasını diliyorum. Yeni çalışma alanları oluşturarak halkımıza yeni istihdam alanları açacağız. Belediye olarak her türlü projeyi destekleyeceğiz,” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Geleceğe Nefes Ol!

Kadın girişimi, üretim ve işletme kooperatifinin Kaman’da bir milat olduğunu ifade eden Çolak, kooperatife desteklerinin her zaman tam olduğunu da sözlerine ekledi.

İMZALAR ATILDI

Kaman Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirilen kuruluş işlemlerinde 11 kurucu üye tarafından imzalar atılmasıyla birlikte Kooperatif Başkanlığına Canan Ünal seçildi.

Toplantının sona ermesinin ardından konuşan Kaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Demirci, kooperatifin ilçeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

KAMAN CEVİZLE KALKINACAK

Kuruluş imzalarının atılmasının ardından Gazetemiz Kaman Ak Haber’e projenin mimarı Yelek Köylü hemşerimiz Abdullah Çavuş ile birlikte Kaman Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Canan Ünal ve kurucu üye kadınlar nezaket ziyareti gerçekleştirdiler.

Ziyarette, Kaman cevizine kadın eli değeceğini ve Kaman’ın cevizle kalkınacağını söyleyen Canan Ünal, ceviz üreticileri ve Kaman halkından destek beklediklerini dile getirdi.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.