DOLAR 8,3465
EURO 9,6728
ALTIN 504,359
BIST 1112,37
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kırşehir 15°C
Çok Bulutlu

Kaman’a Atatürk Evi ve Müzesi Yapılması Sunumu

Mümtaz Boyacıoğlu
Mümtaz BOYACIOĞLU: Emekli öğretmen, Şair, Yazar ve Araştırmacı. Bu zamana kadar çok sayıda gazete ve dergide makaleleri yayınlandı. Kaman tarihi, kültürü ve yaşantısı üzerine çok fazla kaynak ve bilgiye sahip. Ülkemizdeki ilk Abdallar Derneği Kurucu Başkanı ve ilk defa Abdallar Festivalinin organize eden kişi. Yayınlanmış 4 adet kitabı mevcuttur.
18.12.2019
25
A+
A-

Atatürk’ün İlçemizde Kaldığı Evin Müze Olarak Yapımı için Verdiğim Dilekçe Sonrası Belediye Meclisinde Yaptığım Konuşma

Değerli Başkanım, Değerli Belediye Meclis Üyeleri.

Yıllardan beri 18 Mayıs Günleri Samsun’dan çıkan Toprak ve Bayrak Kaman’ımızdan geçer. Okullarımızdan seçilen gençlerimiz bu bayrak ve toprağı Kırşehir Kaman sınırından alarak Kirlisu’da Kırıkkale atletlerine teslim eder. Hiç arabaya alınmadan atletlerin elinde Samsun’dan Ankara’ya kadar koşarak götürülür ve 19 Mayıs günü Cumhurbaşkanımıza teslim edilir.

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Samsun’a çıkmaları ile Kurtuluş Savaşı da başlamış olur.

Mustafa Kemal ve Arkadaşları, Samsun, Havza, Amasya, Tokat, Erzurum ve Sivas’ta yapılan kurtuluş çalışmaları, Erzurum ve Sivas Kongreleri sonucu Ankara’da yeni bir Meclis toplanması için alınan kararlar sonrası seçilen Temsil Heyeti’nin bir kısmı ile tüm güç ve zor şartlara karşın Sivas’tan hareketle Kayseri ve Kırşehir’den sonra 25 Aralık 1919 Perşembe günü o günler bir köy olan Kaman’ımıza konuk olurlar.

Mustafa Kemal ve Arkadaşları, Darıözü’ndeki handa arabalarını bırakarak Bektaşoğlu Ali Çavuş ve köyümüzün diğer ileri gelenleri ile karşılanıp Çiftlikli Mahallesinden, şimdiki zahireciler pazarından o zamanın birkaç dükkânın önüne gelirler. O yıllarda üç mahalleden oluşan Kaman halkı, büyük küçük, kadın erkek, atlı yaya tarafından büyük bir coşku ve kurtuluş ümidi ile karşılarlar.

Mustafa Kemal, burada düşman tarafından işgal edilmiş yurdumuzu kurtarma planlarını açıklar. Kaman halkı hep bir ağızdan, “Ölünceye dek yanınızdayız, öl de ölelim Paşam,” diyerek güç ve destek verirler. Bu konuşma sonrası Mustafa Kemal ve arkadaşları kalabalık eşliğinde konuk oldukları Hacıpınar mevkiindeki Ali Çavuş’un Konağına gelirler.

Mustafa Kemal ve arkadaşları Bektaşoğlu Ali Çavuş’un konağında ağırlanırlarken çevre köyden gelen ve Milli Mücadeleyi destekleyenlerde köyümüzdeki diğer odalara taksim edilerek oralarda ağırlanırlar.

Her ne kadar Mustafa Kemal meydanda, yurdumuzun düşmandan nasıl kurtulacağını açıklamışsa da diğer odalarda ve evlerde gece geç saatlere kadar herkesin gözü kulağı Ali Çavuş’un konağından yanadır. “Acaba daha neler konuşuluyor,” diye giren çıkandan bir haber alma arayışındalar.

Tarihe ışık tutacak önemli kararlar ve konuşmalar, gecenin geç saatlerine kadar devam eder. Hamitli Rıza Bey’in de gelerek Mustafa Kemal ile görüşmeleri, hem arkadaşları hem de dedelerimizin merak konusudur.

Milli Mücadelede, bu kadar önemli bir zamanda, Mustafa Kemal ve arkadaşlarını konuk eden Kaman’ımızın adının pek fazla geçmemesi, yazılı kaynakların olmaması, canlı tanıkların aramızdan ayrılması, kaldıkları odanın tadilattan geçirilip eve dönüştürülmesi ve daha sonra başka kişilere satılması gibi etkenler önemli bir tarihin yıpranmasına ve yok olmasına doğru gidiyor.

Burada bir canlı örnek vermek istiyorum:

Mustafa Kemal ve arkadaşları Kaman’dan ayrıldıkları gün, 26 Aralık 1919 Cuma günü Beynam’da konuk olmuşlardır. Ankara’ya her gidiş ve gelişimizde içinden geçtiğimiz, o gün köy olan ve bugünde hala köy olan Beynam’daki kaldıkları ev restora edilerek Beynam Atatürk Tarih ve Kültür Evi olarak halka açılmıştır.

Mustafa Kemal’in yurdumuzun çeşitli yerlerde kaldıkları evlerin pek çoğu “Atatürk Evi ve Müzesi” olarak açılarak halkımıza ve gelecek nesillere bir tarih ve kültür hazinesi olarak sunulmuştur.

Benden önce birçok kişilerin araştırmaları ışığında daha yenilerini de ekleyerek canlı tanıkların tutanaklarını ve konağın krokisini daha önceki dilekçemle de sizlere sunmuştum.

25 Aralık 1919 ve 2019. 100 yıllık bir ihmali ve gecikmeyi bu dönemde sizlerin ele alarak “Kaman Atatürk Tarih ve Kültür Evi”ni yerinde veya ilçemizin en uygun yerinde halkımıza ve gelecek nesle sunma fırsatı şu an sizlerin elindedir. Böyle tarihi bir fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğinizden hiç kuşkum yoktur.

Mustafa Kemal ve arkadaşlarının bu önemli günde Kaman’ımıza gelişlerini, burada kalışlarını ve uğurlanışlarını elimden geldiğince en ince ayrıntılarına kadar derleyip inceleyip bir kitap haline getirme çalışmalarım devam ediyor. Kitabı bitirdiğim zaman basım yayın ve dağıtımı için yine sizlerin görüşlerine sunarak Kaman halkına ve tüm insanlığa hediye etmeyi bir kutsal görev sayıyorum.

Başarı dileklerimle saygılar sunuyorum. / 9 Aralık 2019

https://www.kamanakhaber.com/wp-content/uploads/2020/06/REKLAM-ALANI.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.