Seçimler geçer, dostluklar baki kalsın!

14.01.2024
700
A+
A-

Daha ortada “hol” yok “yumurta” yok iken sosyal medyada “klavye” silahşorları her hangi bir aday adayına beğeni ya da yorum yapan bir tanıdığını hatta tanımadığını insafsızca eleştirmekte, kırmakta, tehdit etmekte ve dahası sinkaflıca hakaret etmekte.

Her seçim öncesi ülke genelinde insanlarımıza bir haller, bir kutuplaşmalar, bir acayip haller olur. Bu durum herkesin herkesi tanıdığı ve bir şekilde hısım-akraba olduğu ilçemiz Kaman gibi küçük yerleşim yerlerinde onarılması güç problem ve dargınlıklara sebep olmakta.

Seçimlerde hangi partiye oy vereceksin? A adayına mı, B adayına mı yoksa C adayına mı gibi sorularla başlayan ötekileştirir nitelikteki sohbetin ardından o parti şöyle, şu parti böyle derken konu bizzat adayın “ta” kendisine kadar uzanır. Hatta adayların “te” dedelerinin yediği “koruk” gün yüzüne çıkarılarak ahlak bekçileri (!) tarafından yargı dağıtılmaya bile başlanılır.

İşte tam bu noktada şunu hatırlatmak istiyorum. Belki bundan önceki seçimlerde sizin ailenizden biri aday olmuştu, belki de gelecek seçimde siz ya da yine sizin aileden biri aday olacak. Hatta bugün seçim için hakaret edip kalp kırdığınız insanlarla hısım-akraba olacaksınız.

O sebepten ötürü insanların yüzüne bakacak yüzünüz olsun.

DAHA ADAYLAR AÇIKLANMADI

31 Mart 2024 tarihinde yapılması planlanan Mahalli İdareler Seçimleri için takvim çalışırken hali hazırda adaylar henüz netleşmiş değil. Bu seçimde Köy ve Mahalle Muhtarları, Belediye ve İl Genel Meclis Üyeleri ile İlçe, İl ve Büyükşehir Belediye Başkanları seçilecek. Kaman ilçemizde de birçok hemşerimiz bu makamlara aday olabilmek için aday adaylıklarını açıklamış bulunmakta. Partilerin kendi iç işleyişlerine göre yakın zamanda kesin aday isimleri açıklanacak ve herkes çalışmalarına ve seçim vaatlerine başlayacak.

Daha ortada “hol” yok “yumurta” yok iken sosyal medyada “klavye” silahşorları her hangi bir aday adayına beğeni ya da yorum yapan bir tanıdığını hatta tanımadığını insafsızca eleştirmekte, kırmakta, tehdit etmekte ve dahası sinkaflıca hakaret etmekte.

Bu davranış hiçte hoş ve sağlıklı bir eylem değil. Bu yazılanları evlerimizde eşimiz ve çocuklarımızın da okuduğunu bilerek davranmalıyız. Hukukçu değilim ama bu yazılanların hakaret suçunu oluşturduğunu ve sosyal medyadan işlenen bu suçun cezasının daha da ağırlaşacağını hatırlatmak isterim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Okumak üzerine birkaç söz

Seçime az bir zaman kaldı. Eskiden olduğu gibi bir heyecan olduğunu söyleyemeyiz. Ancak ikili sohbetlerde bir şekilde siyaset konuşulmuyor değil. Bu sohbetlerde “söylemler” ve “beklentiler” tamamen tarafta olduğumuz parti ve liderin kazanmasından öteye gitmiyor. Gelin bundan sonra birbirimizi ötekileştirme yerine yanımıza çekmeye çalışalım. Konuşalım tartışalım. Haklı haksız meselesine karar verebileceğimiz bir görüşümüz olsun.

Bir şeyi gözden kaçırıyoruz; mesele “hizmet” meselesi mi, yoksa “kavga” etmek mi! Hizmet ise biz bu taraftar hastalığından kurtulmamız lazım. Bir parti dışında diğer partilerimize oy verenleri düşman ilan etmek, hain ilan etmek akla mantığa sığar bir durum değildir.

Hizmet etme noktasında yola çıkanlar ile bu kişileri destekleyenleri aşağılamak, hakaret etmek kimseye bir şey kazandırmaz. Herkes ne yaptığını ve ne dediğini, sonrasında meselenin nereye varacağını bilmelidir. Aynı işyerinde, mahallede, apartmanda, köyde oturanlar olarak siyaset için birbirimizi yaralamayalım.

Ayrıca, ben naçizane sizlere şu partiye ya da şu adaya oy verin diyecek değilim. Yazımın ana konusu da bu zaten. Size kimsenin nereye nasıl oy vereceğinizi söylemesine ve yönlendirmesine de izin vermeyin.

Herkes kendi hür iradesiyle oyunu vereceği yeri seçecek ki sonuçta partiler benim işte şu kadar oyum var diyerek sizleri “kale” almadan sadece “matematik” ile seçimi kazanacaklarını düşünmesinler.

Bir birey olarak sizlerin görüş ve düşünlerini dinleyip arzu isteklerinize göre proje ve siyaset geliştirsinler. Demem o ki, kendimizi “küçük” görmeyelim ve oyumuzun “birilerinin” iki dudağı arasında değil kendilerimizin “hür” vicdanında olduğunu anlasınlar.

Seçimler biter dostluklar baki kalsın; görüşümüz ne olursa olsun sevgi, saygı, iyilik ve Kaman kazansın…

İbrahim AKTÜRK

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

  1. Hanifi Sancar KARACA dedi ki:

    Aslında sonraki yazı için kutlayacaktım ama bu yazını da okuyunca, konuyu ele alış biçimin nedeniyle bu yazı güzel yazı için de ayrıca kutluyorum Sevgili İbrahim.