Reklamı kapat
Reklam
Reklamı kapat
Kaman Ak Haber Gazetesi

Kaman’da ilk Arpa hasadı yapıldı

TMO alımlara başlamadı, fiyat belli değil, esnaf emanete alıyor…

Kaman’da ilk Arpa hasadı yapıldı
12 Haziran 2019 - 9:51 'de eklendi.

Kaman’da hububat ürünlerinden Arpa’nın hasadı bu hafta Savcılı, Değirmenözü, Kargınkızıközü ve Irmak Bucağında başladı. Çiftçilerimizin heyecanla bekledikleri, alın terlerinin karşılığını görecekleri hasat mevsimi arpaların biçilmesiyle başladı.

Arpa hasadının önümüzdeki haftalarda tamamlanması beklenirken, çiftçilerimiz buğdayın ise arpa hasadının tamamlanmasının hemen ardından hasat olgunluğuna gelmesini beklendiklerini belirtiyorlar.

Çiftçilerden ve zahireci esnafından edinilen bilgiye göre, ilçemiz genelinde başlayan hasat mevsiminde üreticiler yine umduklarını bulamadı. Önemli bir rekolte kaybı olmamasına karşın, piyasa fiyatının belirlenememesi kimseyi memnun etmedi.

Savcılı-Toklümen bölgesinde arazisine ve tarlasına göre dekarda 200 ila 300 kilo civarında ürün hasat edilirken, TMO’nun açıkladığı Bin 100 Liranın tatmin edici olamadığı belirtilmekte.

Nakliye ve masraflarda düştüğünde arpanın bir getirisi kalmadığını belirten üreticiler, TMO’nun henüz alıma başlamasından dolayı ürünlerini kantara çekerek esnafa emanete verdiklerini belirtmekteler. / Pınar AKTÜRK

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER