Bayram sonuna kadar kapalıyız

Don Lastiğinden Otomobil Lastiğine Kadar Ne Varsa Satan Üç Harfli Zincir Marketler Açık, Küçük Esnaf Kapalı..!

28.04.2021
951
A+
A-

Don Lastiğinden Otomobil Lastiğine Kadar Ne Varsa Satan Üç Harfli Zincir Marketler Açık, Küçük Esnaf Kapalı..!

Covid-19 için 19 günlük tam kapama kararı alındı. Ekonomik sıkıntıdaki esnaf ve tüccar tam destek bekliyor.

Dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde son birkaç ayda katlanarak artan pandemi ile mücadele kapsamında ülke genelinde kesintisiz 19 günlük tam kapama kararı alındı.

Vatandaşlar ve özellikle ekonomik güçlüklerle boğuşan küçük esnaf devlet desteğinin yetersiz kaldığından şikâyet ederken; vergi, sigorta, elektrik ve doğalgaz ödemelerinin de ertelenmesini beklemekte. İstisnalar hariç tüm esnafların kapanacağı ortamda don lastiğinden otomobil lastiğini kadar ne varsa satan üç harfli zincir marketlerinin kapatılmaması ise ayrı bir garabet olarak görülmekte.

TAM KAPANMA 17 MAYIS’A KADAR

26 Nisan 2021 Pazartesi akşamı koronavirüs salgınıyla mücadele çerçevesinde kapanma senaryolarının görüşüldüğü kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabahı 05.00’e kadar tam kapanma kararı uygulanacak,” dedi.

Tam kapanmayla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları ise şöyle:

“Bu tarihler arasında kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen üretim, imalat, gıda, temizlik, sağlık gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir.

Yeme içme sektöründe sadece paket serviste hizmet verilebilecek şartlara uygun olan işletmeler bu hizmeti gerektiğinde kesintisiz devam ettirebilecektir.

Şehirlerarası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirlerarası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecektir.

Önceki uygulamalardan farklı olarak bu defa konaklama tesislerindeki rezervasyonlar sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir.

SINAVLAR ERTELENDİ

Hizmetlerini sürdürecek olan kamu kurumlarındaki personel uzaktan veya dönüşümlü çalışmaya yönlendirilecektir. Uzaktan çalışan kamu personeli de sokağa çıkma sınırlamasına tabi olacak. Ana okul, kreş, sekizinci ve 12. sınıflar dahil tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek tüm sınavlar ertelenecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Atamızı saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz

TARIM SEKTÖRÜ İÇİN DÜZENLEME

Tarım sektöründe çalışanların faaliyetlerini salgın tedbirlerine uygun şekilde yürütebilmesi için gereken düzenlemeler ayrıca yapılacak. İhtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkamayan yaşlı veya ağır hastalığı olan vatandaşlarımız vefa ekiplerinden destek isteyebilecektir.

Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için kurumlarımız gereken tüm tedbirleri alacaktır. Biz de bunların yakın takipçisi olacağız. Türkiye bu durumdan çok önemli olan bu sürecin hedeflediğimiz sonuçlar verebilmesi için kurallar en sıkı şekilde uygulanacak, tedbirlerin istismarına kesinlikle izin verilmeyecektir.” / Haber Merkezi

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.