Bulanık: Kaman’da Şarbon Tehdidi Yok

Kaman İlçe Tarım ve Orman Müdürü Behset Bulanık, Mucur ilçesinde görülen şarbon hastalığı nedeniyle gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada Kaman ve köylerinde şarbon tehdidi bulunmadığı söyledi.

31.12.2019
499
A+
A-

Kaman İlçe Tarım ve Orman Müdürü Behset Bulanık, Mucur ilçesinde görülen şarbon hastalığı nedeniyle gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada Kaman ve köylerinde şarbon tehdidi bulunmadığı söyledi.

Geçtiğimiz hafta ilimize bağlı Mucur ilçesinde bir şahsa ait mandırada yaşan büyük ve küçükbaş hayvan ölümleri üzerine yapılan incelemede şarbon hastalığı tespit edilmiş ve karantina işlemleri başlatılmıştı. İlaçlama çalışmalarının devam ettiği mandırada şuana kadar telef olan hayvan sayısının ise 28’e yükseldiği belirtilmekte.

Haberin yayılmasının ardından ilçemiz Kaman’da da merak konusu olan hastalıkla ilgili olarak basın mensuplarına açıklamada bulunan Tarım ve Orman İlçe Müdürü Behset Bulanık, “Bulaşıcı olan söz konusu hastalık ile ilgili olarak ilçe müdürlüğümüz tarafından sürekli tarama ve aşılama çalışmaları devam etmektedir uzun bir süredir ilçemizde şarbon vakasına rastlanmamıştır Şarbon ile ilgili problemimiz yoktur. Kamuoyuna duyurulur,” dedi.

KIRŞEHİR HAYVAN PAZARI ŞAP NEDENİYLE KAPATILDI

Öte yandan, Kırşehir merkezde bazı hayvanlarda şap hastalığına rastlanması nedeniyle Canlı Hayvan Pazarı’nın kapatıldığı bildirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada; “Kırşehir merkezde çıkan şap hastalığı nedeni ile ilimiz merkez ve köylerinde uygulanacak karantina tedbirleri doğrultusunda Kırşehir Ticaret Borsasına ait Canlı Hayvan Pazarı 26 Aralık 2019 tarih ve 2019/17 numaralı Kırşehir İl Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu kararınca bu tarihten itibaren idari ve fenni tedbirler kaldırılana kadar kapalı tutulacaktır. Canlı Hayvan Pazarı, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yapılacak ilaçlamalar ve alınacak önlemler sonucunda yeniden açılacaktır,” ifadelerine yer verildi. / Sultan AKTÜRK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Akpınar SYD Vakfından Sıcak Yemek
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.