Corona’dan (CoVID-19) Korunmak için Yaşam Tarzımızı Değiştirmeliyiz

Corona virüs önlemleri kapsamında Kahvehaneler ve Pavyonlar geçici süreyle kapatıldı. Taziye Çadırları Kurulmayacak. Camilerde Cemaatle Namaz Kılınmayacak!

18.03.2020
716
A+
A-

Bakan Koca: “Tedbir Alır, Yayılmayı Önlersek Hayat Normale Döner”

Çin’in Vuhan eyaletinde 2019 Aralık ayında tespit edilen ve insandan insana bulaşarak hızla tüm dünyaya yayılan Corona virüsü (CoVID-19) nedeniyle binlerce insan yaşamını yitirirken, Sağlık Bakanlığının açıklamalarına göre ülkemizde ise şuana kadar 98 kişinin testlerinin sonucu pozitif çıktı.

İlk kez 1960’lı yıllarda tespit edilen korona virüslerin hayvanlarda ve insanlarda üst solunum yolu hastalıkları ile zatürree ve bronşite yol açan 400’den fazla türü bulunmakta. Şuana kadar insanlarda etkili olan 7 türü bulunan korona virüsler içerisinde en bilenenler ise 2003’te keşfedilen SARS-CoV, 2012’de fark edilen MERS-CoV ve Vuhan kökenli Yeni Coronavirüs CoVID-19’dur.

10 Mart 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizde ilk hastanın tespit edildiğinin açıklanmasının ardından yayılmaya başladığı günden bu yana hükümetimiz tarafından alınan önleyici tedbirler, virüsün yayılmasına engellemeye yönelik çalışmalara döndürüldü.

KÜLLİYE’DE KORONAVİRÜS ZİRVESİ

13 Mart Cuma günü öğleden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında tüm kabine üyelerinin katılımıyla 5 saatten fazla süren Koronavirüs Zirvesinden sonrasında alınan tedbirler açıklandı.

EĞİTİME VE CAMİLERE ARA

İlk, orta ve lise okulları 16 Mart tarihinden itibaren ara tatil önceye alınarak 1 hafta tatil edildi. 23 Mart itibarıyla ise 1 hafta süreyle uzaktan eğitim yöntemiyle internet ve televizyon kanallarından öğrencilere eğitim verilecek. Üniversiteler ise 16 Mart’tan itibaren 3 hafta boyunca tatil edildi. Öte yandan, spor müsabakalarının Nisan ayı sonuna kadar seyircisiz oynamasının kararlaştırıldığı toplantıda kamu görevlilerinin ve vatandaşların yurt dışına çıkmamaları tavsiye edilirken, yurtdışından dönen vatandaşların ise 14 günlük tecrit süresine riayet etmeleri istendi. Diyanet, Cuma namazı ve cemaatle kılınan vakit namazlarına ara verildiğini, ayrıca camilerin açık olacağını ancak cemaatle namaz kılınmasına izin verilmeyeceğini duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Nüfusumuz 21 Bin 254

KAHVEHANELER DÂHİL EĞLENCE YERLERİ KAPATILDI

16 Mart Pazartesi günü öğleden sonra toplanan ve yine 5 saatten fazla süren Koronavirüs Zirvesinde, Bilim Kurulu’nun önerisi, ilgili Bakanlıkların talebi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla sıkı tedbirler alındı. İçişleri Bakanlığınca, 81 il valiliğine “koronavirüs tedbirleri” konulu ek bir genelge daha gönderildi.

Genelge ile 16 Mart Pazartesi günü saat 24.00 itibariyle tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durduruldu.

Genelge ile Sivil Toplum Kuruluşlarının (Dernek, vakıf) genel kurulları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının eğitimler dahil insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri (icra-i zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri hariç); Toplu olarak vatandaşların bir arada bulunduğu ‘Taziye Evleri’nin faaliyetleri;  pavyon, diskotek, bar, gece kulüplerinin faaliyetleri de geçici süreliğine 16 Mart Pazartesi günü saat 24:00 itibariyle durduruldu.

CORONA VİRÜS (KORONAVİRÜS) TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Coronavirüs tedavisi belirli bir tedavisi olmayan bir sorundur. Ancak coronavirüs korunma yolu olan bir hastalıktır. Tedavide solunum sıkıntısı çeken hastalara solunum desteği verilmektedir. Ateş varsa ateş düşürücü verilmektedir. Herhangi bir antibiyotik Corona virüs üzerinde etkili değildir. Corona virüs yan etkileri de incelenmekle birlikte, virüsle ilgili etkili bir ilaç yoktur. Bir aşısı yok. Antibiyotikler de diğer viral enfeksiyonlarda olduğu gibi etkili değiller. Antibiyotikler yalnızca bakterilere karşı etkilidir. Corona virüs enfeksiyonunda grip gibi hastalıklarda ve soğuk algınlığında antibiyotiklerin hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Corona virüs bayılma ya da buna benzer semptomlara neden olmamaktadır. Genel semptomları ateş, halsizlik, öksürük, nefes darlığın gibi gribe benzemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Festivale Davet

CORONAVİRÜS’TEN KORUNMAK İÇİN BU UYARILARI DİKKATE ALIN!

1-Ellerinizi sık sık, 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkayın.

2-Küçük çocuklara hijyen kurallarını sürekli hatırlatın, ellerini yıkamasını sağlayın.

3-Su ve sabun bulunamıyorsa, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.

4-Öksürürken veya hapşırırken, ağzınızı ve burnunuzu kağıt mendille kapatın, ardından mendili mutlaka çöpe atın.

5-Kirli ellerle ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın.

6-Hastalarla aynı tabaktan yemek yemek, aynı bardağı paylaşmak veya yakın temastan kaçının.

7-Kapı kolları ve oyuncaklar gibi sık dokunulan yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

8-Riskli bölgelere seyahat edilmesi gerekiyorsa hayvanlarla temas öncesi ve sonrası düzenli olarak ellerinizi yıkayın.9-Hasta hayvanlarla temastan kaçının.

10-Çiğ ya da iyi pişmemiş hayvan ürünlerini tüketmeyin. / Haber Merkezi

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.