İftar ve Sahur Arasında Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Özel Musa Gül Hastanesi’nden Diyetisyen Deniz GÜZEY, Ramazan ayında alınabilecek basit önlemlerle daha sağlıklı ve rahat geçirmenin mümkün olduğunu ve bu hususta dikkat edilmesi gerekildiğini bildirdi.

08.04.2023
565
A+
A-

Özel Musa Gül Hastanesi’nden, Diyetisyen Deniz Güzey Uyardı!

Özel Musa Gül Hastanesi’nden Diyetisyen Deniz GÜZEY, Ramazan ayında alınabilecek basit önlemlerle daha sağlıklı ve rahat geçirmenin mümkün olduğunu ve bu hususta dikkat edilmesi gerekildiğini bildirdi.

Maneviyatı çok yüksek olan bu ayda aileler bir araya gelerek büyük sofralar kurar. Tabii ki bu büyük sofralarda yağlı yemekler, kızartmalar, tatlılar ve çok yüksek kalorili yemekler tüketilir. Bu durum hem sağlığı olumsuz etkilerken hem de kilo alımına yol açtığını ifade eden Diyetisyen Deniz GÜZEY, açlık süresinin 16-17 saatlere kadar çıkması, öğün sayısının azalması ve gün içerisinde sıvı alımının azalmasıyla metabolizmanın yavaşlatıldığını bildirdi.

Diyetisyen GÜZEY; Ramazan ayı süreci içerisinde sağlıksız beslenildiği taktirde, uzun bir süre açlık yaşanacağı için vücut kendini kıtlık metabolizmasına sokar, sonrasında gelen tüm besinleri yağdan depolamaya başlar ve bu durumda vücudun yağlanmasına neden olabileceğini ifade etti.

Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için önereceğimiz 5 sağlıklı yol. Ramazan ayı süreci içerisinde maneviyat değerimizi yaşatırken sağlık sorunları ile karşılaşmamak için Diyetisyen GÜZEY, beş maddeye dikkat çekti.

TATLI TERCİHİ ÖNEMLİ

İftar sonrası vazgeçilmezimiz olan tatlılar hızlı tüketim sonrası sağlığımızı olumsuz etkiliyor diyen GÜZEY, “İftar sonrası için hangi tatlıyı yapsak diye düşünülmemeli, eğer tatlı tüketeceksek de iftarın hemen üstüne değil birkaç saat sonra ara öğün şeklinde tüketmeliyiz. Ramazan ayında şuruplu ve ağır tatlılar yerine sütlü ve hafif olan tatlı terciğimiz olumlu yönde etkiler.

TAHIL GRUPLARINA DİKKAT

Her gün pilav, makarna, börek ve pide alışkanlığından vazgeçmeliyiz. Bunlardan birini seçmeli ve o gün bu yiyecekleri tükettiysek tatlıyı es geçmeliyiz.

SULU BESİNLERİ TÜKETMELİYİZ

Bu ayda hareketsizlik ve yeterince sıvı alamadığımızdan kabızlık şikâyeti çok yaşarız. Bunun önüne geçmek için genellikle sulu kıvamdaki (çorba, kuru et pişirme tekniğindense örneğin sulu köfte gibi) besinleri tercih etmeliyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Veteriner Hekim Fatih, Bitlis’e atandı

İftar saatinde (salam, sosis, sucuk, bal-kaymak vb.) bazı yiyecekler yerine 1 avuç içi kadar pide veya 2-3 yemek kaşığı pilav/makarna ekleyelim.

RAHATLATICI BİTKİ ÇAYLARINA AĞIRLIK VERİLMELİ

İftardan sonra mide rahatlatıcı bitki çaylarına ağırlık vermeliyiz. (rezene, tane kimyon, anason çayları, kekik çayları…)

SU TÜKETİMİNE DİKKAT

İftar ve sahur arasında bol su içmeyi ihmal etmeyin! İftar-sahur arasında 10-15 bardak su tüketmek asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Sindirim problemlerini önlemesi açısında da iftardan 1,5 saat sonra yarım saat yürüyüş tavsiye ediyoruz,” ifadesini kullandı.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.