Sağlık Kuruluşları hariç maske zorunluluğu kalktı

İlimiz genelinde toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğuna ilişkin uygulamaya son verilmesine, sağlık kuruluşlarında maske kullanım uygulamasına devam edilmesine oybirliği ile karar verildi

01.06.2022
838
A+
A-

Covid-19 pandemisi ile tanıştığımız maske kullanımı 2 yıl aradan sonra hayatımızdan yeniden çıkmaya başladı. Günlük vaka sayılarının düşmeye devam etmesiyle birlikte Sağlık Bakanlığının önerisiyle maske kullanım zorunluluğu parça parça hayatımızdan çıkmaya başladı.

Bakanlığın son aldığı karar üzerine Vali H. Mete Buhara başkanlığında toplanan Kırşehir İl Umumî Hıfzıssıhha Kurulu, 31 Mayıs 2022 tarih ve 2022-5 sayı ile toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğuna ilişkin uygulamaya son verirken, sağlık kuruluşlarında maske kullanım uygulamasına devam edilmesini kararlaştırdı.

Kararla ilgili olarak Kırşehir Valiliğinden yapılan açıklamada;

“Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan Covid­-19 salgınına dair tüm gelişmeler yakından takip edilmiş olup salgının ülkemize girişi tüm sivil hava meydanları, limanlar ve sınır kapıları teyakkuza geçirilerek olabildiğince geciktirilmiştir.

Ülkemizde ilk vakanın görülmesiyle birlikte Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tavsiyeleri ışığında Kabinede kararlaştırılan tedbirler ve bu tedbirlere yönelik denetimler İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan Genelgeler  marifetiyle ilgili kurumlara iletilmiştir.

Gelinen aşamada Covid­-19 salgını kamu güvenliğinin bir parçası olan toplum sağlığını tehdit eden bir unsur olmaktan uzaklaşmış, bilumum sektöre ve vatandaşlarımıza yönelik tedbirler yerine bireysel korunmanın yeterli olacağı değerlendirilmiştir.

İçişleri Bakanlığının 27.04.2022 tarih ve 29420 sayılı genelgesi ile  “toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarının kapalı alanlarında yeni bir karar alınıncaya kadar (günlük vaka sayısı 1000’in altına düşmesi halinde) maske kullanma zorunluluğuna devam edilmesi” belirtilmişti. Sağlık Bakanlığının 30.05.2022 tarih ve 149 sayılı  yazısında son 3 günde ülkemizdeki vaka sayılarının 1000’in altında olduğu ifade edilerek toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğun kaldırılması ancak sağlık kuruluşlarında maske kullanımına devam edilmesi istenilmektedir.

Bu çerçevede, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca ilimiz genelinde toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğuna ilişkin uygulamaya son verilmesine, sağlık kuruluşlarında maske kullanım uygulamasına devam edilmesine oybirliği ile karar verildi,” denildi. / İbrahim AKTÜRK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Cins değişikliği işlemini yaptırdınız mı?
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.