Sarı Saçlı, Mavi Gözlüm Hoş Geldin…

Atatürk ve Temsil Heyeti 100 yıl önce soğuk bir Aralık günü kurtuluş ateşini Kaman’da da yakmışlardı.

31.12.2019
611
A+
A-

Kaman Halkı ve Müdafa-i Hukuk Cemiyeti Üyeleri tarafından Kocapınar’da karşılanan Mustafa Kemal, etrafını saran çocukların uyarılması üzerine, Kamanlı çocukları göstererek, “Kızmayın çocuklara. Vatanı sizlerle kurtaracağız, geleceği de onlarla kuracağız,” diyerek kurtuluşun ve Cumhuriyetimizin müjdesini ta o zaman vermişti.

Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk ve silah arkadaşlarının Kurtuluş Meşalesini yakmak için 16 Mayıs’ta İstanbul’dan ayrılıp, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasının ardından Havza, Amasya, Tokat, Sivas ve Erzurum’da halkla görüşmelerini tamamlayıp kongreleri gerçekleştirdikten sonra ilk Büyük Millet Meclisi’ni açmak için seçilen Temsil Heyeti ile birlikte Ankara’ya giderlerken, Kayseri üzerinden gelerek 22 Aralık’ta Mucur ilçemize, 24 Aralık 1919 günü Kırşehir ilimize ve 25 Aralık 1919 Perşembe günü Kaman’ımıza gelerek konuk oldular.

Atatürk’ün Kaman’a ilk gelişinin 100. yılı nedeniyle Kaman Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı tarafından 25 Aralık Çarşamba günü bir tören düzenlendi. Soğuk ve karlı bir kış günü Aralık ayında milletin kurtuluşu ve refahı için üstü açık araçla ilçemizi onurlandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Temsil Heyetini oluşturan beraberindekileri temsilen Bayrağımızın Kamanlı gençler tarafından Cumhuriyet Meydanındaki tören alanına getirilişi 100 yıl sonra aynı ruh ve heyecanla karşılayan Kaman halkı ve gençler, Cumhuriyetimizin kazanımlarına ve atalarımızın emanetine sahip olmaya devam edeceklerini gösterdiler.

Şanlı Bayrağımızın tören alanında yerini almasının ardından Kaymakam Şükrü Özcan ve Başkan Necati Çolak tarafından anıta çelenk sunuldu. Saygı duruşunun ardından okunan İstiklâl Marşımızı müteakip Kaman Fen Lisesi Salonunda Kaman Ortaokulu tarafından hazırlanan kutlama programına geçildi. Günün anlam ve önemi hakkındaki konuşmaların ardından Mustafa Kemal Atatürk ve Temsil Heyeti’nin ilçemize gelişlerinin sahnelendiği tiyatro gösterimi, şiir ve türkü dinletisi takip etti. Program “Atatürk Koşusu”nda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesiyle sona erdi. / Pınar AKTÜRK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kaman'da canlı canlı ankette
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.