107 yıllık destanı andık

Şan ve şerefin kanla yazıldığı, 250 Binden fazla vatan evladının kanıyla yazdığı Çanakkale Geçilmez destanının 107. yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla ülke genelinde oldu gibi ilçemiz Kaman’da da çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi.

23.03.2022
948
A+
A-

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 107. Yıl Dönümü Kutlayarak Şehitlerimizi Andık

Şan ve şerefin kanla yazıldığı, 250 Binden fazla vatan evladının kanıyla yazdığı Çanakkale Geçilmez destanının 107. yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla ülke genelinde oldu gibi ilçemiz Kaman’da da çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi.

İlk etkinlik 18 Mart Cuma günü saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığının çelenklerinin sunulmasının ardından başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gezilerimiz için saygı duruşunda bulunularak İstiklâl Marşımız okundu. Çelenk töreninin ardından protokol üyeleri tarafından Cuma ve Hacıpınar Mahallelerindeki Şehitlikler ziyaret edilerek dua edildi.

Şehitlik ziyaretinin ardından saat 11.00’de Kültür Merkezinde Kaman Borsa İstanbul Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan Anma Etkinliğine geçildi. Saygı duruşu, İstiklâl Marşımız ve Kur’an-ı Kerim okunmasından sonra ise Fen Lisesi Müdürü Muharrem Akbaş tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı. Daha sonra sergilenen şiir ve türkü dinletisi ve ‘Bir Yanımız Hep Çanakkale’ adlı tiyatro gösterimi büyük beğeni topladı.

Etkinlikler kapsamında Kaman Belediyesi tarafından Çarşı Camiinde vatanın birliği ve bütünlüğü için can veren Çanakkale Şehitleri ile birlikte tüm şehitlerimizin aziz ruhları için Mevlit okutuldu. Cuma hutbesinde ise Çanakkale Zaferi konu edilirken Cumhuriyetimizin Kurucusu ve Çanakkale Zaferinin Mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anılmaması ve aziz ruhuna bir dua gönderilmemesi namaza katılan cemaat içerisinde de huzursuzluk yarattı.

Öte yandan, Kaman Borsa İstanbul Fen Lisesi tarafından hazırlanan anma etkinliğinde programa katılan misafirler ile sonrasında da Kaymakamlık binasında bulunan kurum personeline ve vatandaşlara helva ikramında bulunuldu. Protokol tarafından ise şehit yakınları ve gazilerimiz evlerinde ziyaret edildi.

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 107. Yıl Dönümü ve Şehitleri Anma Günü programlarına; Kaymakam Mehmet Usta, Belediye Başkanı Necati Çolak, Cumhuriyet Başsavcısı Merve Kılınç, Jandarma Komutanı, Emniyet Müdürü, Daire Müdürleri, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşu Başkan ve Temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler ile şehit aileleri ve vatandaşlar katıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aleyna Çakır davasında yeni gelişmeler yaşandı

Kaman Ak Haber Gazetesi olarak; Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğindeki Yüce Türk Ordumuz ve top yekûn milletimizin bir asır önce dünyanın en güçlü ordularını dize getirdiği, şan ve şeref’in kanla yazıldığı Çanakkale Zaferinin 107.yıl dönümü ile Şehitler Günü’nü ve kahraman Türk askerindeki o yüksek ruhu bir kez daha minnet ve şükranla yâd ediyor, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ezelden ebede intikal etmiş olan tüm şehitlerimizi rahmet ve dua ile anıyoruz. Ne Mutlu Türk’üm Diyene. / İbrahim AKTÜRK

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.