Ceviz hasadı başladı

Ceviz Festivali hazırlıklarının olmadığı, ancak ceviz satış stantları kurulmasına izin verilmesi beklenilen bu yıl bol ve taze cevizlerimiz tezgâhlarda yerini almaya hazırlanıyor.

22.09.2021
892
A+
A-

Ceviz Festivali hazırlıklarının olmadığı, ancak ceviz satış stantları kurulmasına izin verilmesi beklenilen bu yıl bol ve taze cevizlerimiz tezgâhlarda yerini almaya hazırlanıyor.

Kaman ilçemizin tek ticari ürün markası olan ve nerede ise her evin önünde ve kurulu birçok bahçede üretimi gerçekleştirilen Menşe-i ve Coğrafi İşarete sahip Kaman Cevizinde hasat başladı.

Aroması, içinde barındırdığı vitaminler, ince kabuğu, lezzeti ve kalitesiyle dünyaca ünlü bir marka haline gelen Kaman Cevizimizde hasat dönemi mevsim itibarıyla bir iki hafta geriye gelerek başladı. Koronavirüs de bahane edilerek Ceviz Festivali konusunda hiçbir hazırlık yapılmazken, hasadı başlayan bol ve taze cevizlerimiz tezgâhlarda yerini alacak. Önceki yıllara göre don ve hastalık hasarlarının oldukça düşük olması sonucu bu sezon rekoltede ciddi artışlar beklenmekte.

Dolgunluk ve doygunluk yönüyle Türkiye’nin en kaliteli cevizi olarak tescillenen Kaman Cevizimizin kilosu geçtiğimiz yıl 35-45 liraya kadar alıcı buluyordu. Bu yıl ise girdi fiyatlarının artması ile ülke genelinde ceviz üretimi yapılan bazı bölgelerde iklim kaynaklı üretim azlığı gibi nedenlerle Kaman Cevizimizin perakende kilo fiyatının kalite ve kalibresine göre 45 ila 60 Lira arasında olması beklenmekte.

KAMAN CEVİZİMİZE SAHİP ÇIKALIM

Kaman’da ceviz üretimin her geçen yıl artmaya devam ettiğini vurgulayan Ziraat Odası Başkanı Çetin Gökalp; “İlçemizde toplam 15 Bin dönümden fazla ceviz bahçesi bulunmakta. Geçmiş yıllara oranla bu yıl rekoltenin artmasını beklemekteyiz. Yeni başlayan ceviz hasadı ile birlikte kısa sürede taze Kaman Cevizi satışları başlayacak düzeye gelir,” dedi.

Son yıllarda Kaman Cevizinin az olmasından dolayı piyasada Kaman Cevizi adıyla yurt dışından ve başka şehirlerden getirilen cevizlerin satıldığını da söyleyen Gökalp, “Kaman’da bile Kaman Cevizi adı altında Ukrayna ve Gürcistan’dan getirilen yabancı cevizler satıldı. Özellikle şehirlerarası birçok yol üzerinde bile Kaman Ceviz adıyla satış yapılmakta. Bu yılda gerekli önlemler alınmazsa yine bu yabancı cevizler piyasaya Kaman Cevizi diye sürülecek. Dışarıdan Kaman’a gelecek vatandaşlar Kaman Cevizinden kötü olan bu cevizleri yediklerinde Kaman Cevizinin değerini anlamayacaklar. Onun için vatandaşlar bildikleri ve tanıdıkları üreticilerden alışveriş yapsınlar,” diyerek ceviz alacak vatandaşlara uyarıda bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gökalp: Kuraklık çiftçileri etkiliyor

HASAT KABUKLAR ÇATLADIKTAN SONRA

Kaman ve Köyleri Ceviz Üreticileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Eczacı Deniz İkizoğlu, “Ceviz bakımı ilkbahar başlarında genellikle Mart ayında başlar ve hasada kadar gübreleme, sulama, ilaçlama ve çapalama şeklinde devam eder. Eylül sonunda ise hasat meyvelerdeki yeşil kabukta yüzde 20 ve üzerinde çatlamalar görüldüğünde çırpma makineleriyle çırpıp, yeşil kabuk soyma yıkama makinelerinde kabuğunun ayrılması ve gölge bir yerde kurutulmasıyla yapılır. Gölgede kurutulmuş kabuklu cevizlerimizi  5-10 kiloluk file torbalarda istifleyerek kuru bir yerde depoluyoruz ve  bunları en kısa sürede soğuk hava depolarında tutmak şartıyla 1-2 ay içinde pazarlamalıyız,” dedi.

SAHTE KAMAN CEVİZİNE İTİBAR ETMEYİN

Kaman Cevizi Üreticisi ve Ceviz Bilgilendirme Merkezi sahibi Arif Göçmen ise; “Kaman’daki ceviz üretimi şu haliyle mevcut talebi zor karşılayacak durumda. Zaten üretilen cevizlerin yüzde 80’inine yakını festivalde ve iç piyasada satılıp tükeniyor, geri kalanını ise üretici kendi ihtiyacı için ayırıyor. Yani gelecek yıla saklanıp satılacak ceviz kalmıyor. Eski cevizleri ve başka yerlerden getirilen cevizleri ‘Kaman Cevizi’ diye satanlara itibar etmeyin. Ceviz alırken doğrudan üreticiden almak hem kandırılma riskini ortadan kaldıracak, hem de üreticinin kazanmasını sağlayacaktır,” ifadelerini kullandı. / Pınar AKTÜRK

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.