Cevizde aşı dönemi başladı

Ceviz fidanı üretiminin yanı sıra son yıllarda daha da bilinçlenen ceviz bahçesi sahipleri; yanlış çeşit seçimi, verimsiz ağaçlar ve karışık tür meyve nedeniyle yıllardır yaşadıkları mağduriyeti gidermek için mevcut ağaçlara çeşit değiştirme aşısı yaptırmaya başladı.

Adı ve kalitesi dünyaca meşhur, adına festivaller düzenlediğimiz ve geçtiğimiz yıl menşe adı ve coğrafi işareti tescillenmiş Kaman Cevizinin ana vatanı ilçemizde aşı ile ceviz üretim sezonu başladı.

Kaman’da büyük ve küçük çaplı ceviz yetiştiriciliği yapan üreticiler mevsim şartlarının uygun hale gelmeye başlamasıyla beraber seralarda ceviz aşısına başladılar. Açık alandaki aşılı ağaç üretiminin ise havaların iyice ısınmasıyla birlikte önümüzdeki haftalarda başlayacak.

VERİMSİZ AĞAÇLARDA ÇEŞİT DEĞİTİRME AŞISI YAPILIYOR

Ceviz fidanı üretiminin yanı sıra son yıllarda daha da bilinçlenen ceviz bahçesi sahipleri; yanlış çeşit seçimi, verimsiz ağaçlar ve karışık tür meyve nedeniyle yıllardır yaşadıkları mağduriyeti gidermek için mevcut ağaçlara çeşit değiştirme aşısı yaptırmaya başladı.

Kaman’da yetişmiş ceviz ağaçları bulunan büyük bahçe sahiplerinden Özcan Kulaksız, Belediye eski Başkanı Erhan Talu, Bekir Kulaksız, Kazım Polat ve Muzaffer Aktürk ile diğer üreticilerimiz binlerce ağacı kesip Kaman 1 ve Chandler gibi daha verimli ve ilçemiz iklimine uygun çeşitlerle aşılatmaya başladılar. Bu üreticilerimizin cesaret ve emeği ile Kaman’da standart ve kaliteli üretimin de önü açılmış oldu.

Tescilli ve coğrafi işaret sahip cevizimiz Kaman 1 ile yabancı çeşitlerden ilçemize en iyi uyumu sağlayan Chandler türünün üretimi yapılan ilçemizde; dilcikli ve yarma gibi aşı türleri uygulanıyor. Kaman merkez ve köylerinde aşılı ceviz üretimi yapan irili ufaklı işletmelerde bu yıl 100 Bin’den fazla aşılı ceviz fidanı üretiminin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Kaman’da ceviz üretimi ve aşılaması ekonomik getirisi en yüksek bir sektör haline gelirken, hububat üretimin haricinde ilçemizin tek sanayi üretimi olan ceviz fidanlarının ülkemizin tüm bölgelerine uyum sağladığı da kaydedildi.

BAHÇELER STANDARTA YÖNELİYOR

İlçemizde cevizle adı özdeşleşmiş üreticilerimizden olan Kaman Cevizi Bilgilendirme Merkezi sahibi Arif Göçmen, her sektörde olduğu gibi ceviz üretiminde de kalifiye eleman sıkıntısının had safhaya ulaştığını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Dr. Altan Kaman Tv8’de yeni teknolojileri anlattı

Bu sezon için sera içinde aşı çalışmalarına başladıklarını söyleyen Göçmen; “Ceviz üretimi artık bir standarda sahip olmaya başladı. Kapama ceviz bahçelerimizin sayısı her geçen gün artıyor. Daha önce plansız ve bilinçsiz kurulan karışık ceviz bahçeleri aşılama yöntemi ile tek tipe dönüştürülerek standart ticari kapama bahçeleri oluşturuluyor. Talep üzerine biz de Kaman 1 ve Chandler cinsi cevizlerimiz ile tozlayıcı cinslerin üretimini yapmaktayız. Çöğür üzerine taktığımız aşı kalemlerini poşetleyerek tüplü şekilde yetiştiriyoruz. İlçemizde kalifiye elaman yetersizliği nedeniyle kapasite artırımı yapmadan çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bakanlığın uygulamaya koyduğu ‘Belgeli Fidan Üretimi’ kapsamında sarı ve mavi sertifikalı üretim gerçekleştiriyoruz. Ayrıca, ceviz bahçelerine çeşit değiştirme, budama ve bakım amacıyla gücümüz yettiğince hizmet vermeye devam ediyoruz,” dedi.

SAHTECİĞLE DUR DENMELİ

Ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de bazı ceviz fidanı üreticilerinin sertifikasız ve menşei belli olmayan kalemlerle aşı yaptıkları ya da çekirdekten yetiştirdikleri çöğürleri aşılı ve Kaman cevizi diye sattıklarını görüyoruz diyen Ceviz Üreticisi ve Gazetemiz Sahibi Muzaffer Aktürk, açıklamasında; “Sosyal medya üzerindeki ceviz konulu sayfalarda üzülerek de olsa bazı hemşerilerimizin ve ilçemizin adının kötü anıldığını görmekteyiz. Dönemin Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun ülkemizin ceviz üretimini artırmak amacıyla 2012 yılında Kaman ilçemizde başlattığı Ulusal Ceviz Eylem Planı çerçevesinde kaliteli ve standart üretim için denetim ve destek mekanizmasının halen yürürlüğü girmemiş olması art niyetli insanların ekmeğine yağ sürmektedir.

Bahçe kuran insanların yıllarının, emeklerinin, hayallerinin ve paralarının çalınmasının önüne geçilmeli, Kaman ilçemizin adı başta olmak üzere hem dürüst üreticilerimizin hem de alıcıların zarar görmesi engellenmelidir. Lütfen, ülkemiz ceviz çöplüğü olmasın, milli servetimiz heba olmasın, cevizimizin ve Kaman’ımızın adını lekelemeyelim” diyerek uyarıda bulundu.

Öte yandan, mevsim itibarıyla ceviz bahçelerinde ilaçlama, gübreleme, budama ve toprak işleme çalışmalarına da başlayan Kamanlı ceviz üreticilerimiz hava şartlarının geçen yıl olduğu gibi iyi geçmesi halinde bol ürün beklediklerini de belirtmekteler. / Pınar AKTÜRK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hirfanlı HES’te AFAD eğitimi verildi
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.