Kırşehir’in Yeni Valisi Hüdayar Mete Buhara oldu

Kırşehir Valiliğini yürüten İbrahim Akın İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’na atandı. Kırşehir Valiliğine ise Ankara Çankaya Kaymakamı Hüdayar Mete Buhara getirildi.

18.05.2022
1.192
A+
A-

Vali İbrahim Akın, İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’na atandı

Cumhurbaşkanlığı kararı ile Kırşehir ilimizle birlikte 9 ilin valisi görevden alınırken 9 yeni vali ataması yapıldı. 12 Mayıs tarihinde yayınlanan Valiler Kararnamesine göre ise 10 ilin valileri yer değiştirdi.

2022 Valiler Kararnamesi ile 2018 tarihinden bu yana Kırşehir Valiliğini yürüten İbrahim Akın İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’na atandı. Kırşehir Valiliğine ise Ankara Çankaya Kaymakamı Hüdayar Mete Buhara getirildi.

HÜDAYAR METE BUHARA KİMDİR?

1971 Tokat (Türkmen-Afganistan) doğumlu olan Vali Hüdayar Mete Buhara; ilk, orta ve lise eğitimini Tokat’ta tamamladı. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu.İçişleri Bakanlığı tarafından açılan kaymakamlık sınavını kazanarak Tokat’ta Kaymakam Adayı olarak göreve başladı. Sırası ile Almus, Erfelek ve Çatalpınar ilçelerinde Kaymakam vekilliği görevlerinde bulundu. 9 ay süreli mesleki ve lisan eğitimi amaçlı olarak İngiltere’de Exeter Üniversitesinde eğitim aldı. Denizli-Baklan, Kilis-Elbeyli, Aksaray-Ortaköy ve Kütahya-Emet ilçelerinde kaymakam olarak çalıştı. Bir yıl süreli Muş Vali Yardımcılığı, üç yıl süreli Sivas Vali yardımcılığı ve üç yıl süreli Kütahya Vali yardımcılığı görevlerinde bulundu. İçişleri Bakanlığı Bakanlık Hukuk Müşaviri Cumhurbaşkanlığı OHAL işlemleri İnceleme Komisyonunda görev yaptı. 2018 tarihinde ise Çankaya Kaymakamı olarak göreve başladı.

2015 yılında Kütahya Vali Yardımcılığı görevini yürüten Hüdayar Mete Buhara, Ak Parti’den Milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa etmiş, ancak aday olamayınca görevine tekrar dönmüştür.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalında yüksek lisans çalışması yapan Buhara, Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Doktora Programına devam etmekte. İngilizce, Türkmence ve Özbekçe’nin yanı sıra kısmen diğer Orta Asya Türk Lehçeleri ile Farsça bilmektedir.

VALİ AKIN VEDA ETTİ

Valiler Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı görevine atanan Vali İbrahim Akın, 16 Mayıs Pazartesi günü ilimize veda etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2020'de Suya Zam Yapılmayacak

Vali konutunda Kırşehirlilere veda eden Vali Akın, yayınladığı Veda Mesajında; “Değerli Kırşehirliler, 18 Mayıs 2018 tarihinde atandığım ve 4 yıldır hizmet etmekten onur duyduğum Kırşehir Valiliği görevimden ve değerli Kırşehirlilerden İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığına atanmam nedeniyle ayrılıyorum.

Öncelikle Ahi Evran-ı Veli’nin, Hacı Bektaş-ı Veli’nin, Âşık Paşa’nın, Cacabey’in, Şeyh Edebali’nin, Yunus Emre’nin memleketi, Türk kültür ve medeniyetinin hamurunun yoğrulduğu Kırşehir ilinde görev yapmanın ve değerli Kırşehirlilere hizmet etmenin bahtiyarlığını yaşadığımı ifade etmek istiyorum.

Gönül insanlarının şehri Kırşehir’e atandığım ilk günden itibaren halkımızın yoğun ilgisi ve sevgisiyle karşılaştım. Ben de tarih ve kültür şehri, ozanlar diyarı kadim Kırşehir’i kendi memleketim, kadirşinas Kırşehirlileri de her zaman hemşehrilerim olarak gördüm. Aramızda oluşan bu gönül köprüsünün bundan sonra da devam edeceğine yürekten inanıyorum.

Görevde bulunduğum 4 yıl içerisinde Kırşehir’in her alanda daha da gelişip kalkınması, ilimizde asayiş ve güven ortamının sağlanması, kamusal hizmetlerin etkin şekilde yürütülmesi, vatandaşlarımızın refah ve huzur içinde yaşaması için arkadaşlarımızla birlikte mesai mefhumu gözetmeksizin çalıştık.

Üstlendiğimiz görev ve sorumlulukları yerine getirirken ilimizin bütün dinamikleri ile birlikte hareket etmeye ve her zaman istişare içinde olmaya özen gösterdik. Nitekim devletimizden aldığımız ödeneklerle Kırşehir’in sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda kalkınması, modern ve gelişmiş bir çehreye kavuşması için çalışmalar yürüttük.

Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgınının olumsuz etkilerinden vatandaşlarımızı korumak amacıyla devletimizin aldığı tedbirlerin ilimizde uygulanması noktasında gereken her türlü çaba ve hassasiyeti gösterdik.

Bununla birlikte ilimiz genelinde muhtaç ve zor durumda olan vatandaşlarımıza kapımızı sonuna kadar açarak yardım elimizi uzattık. Yine Huzurevi’nde kalan yaşlılarımızı, devletimizin koruması altındaki çocuklarımızı ve dezavantajlı grupları sık sık ziyaret ederek dertlerine derman olmaya, büyüklerimizin hayır dualarını almaya çalıştık. Şehitlerimizin bizlere emaneti olan ailelerinin, kahraman gazilerimizin ve yakınlarının daima yanında olduk.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Belediye öğretmenleri unutmadı

Bizlere Kırşehir’e hizmet etme imkânı veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere, çalışmalarımıza destek veren tüm Bakanlarımıza, Milletvekillerimize, Kaymakam ve Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclis Üyelerimize, daire amirlerimize, siyasi parti temsilcilerimize, sivil toplum kuruluşu yöneticilerimize, basın mensuplarımıza ve bizimle gönül birliği yapan kadirşinas Kırşehir halkına teşekkürlerimi sunuyorum.

Görevi devralacak yeni Vali arkadaşımızın da hizmet bayrağını daha üst noktalara taşıyacağına inanıyorum. Yeni görevinin Kırşehir’imize ve kendisine hayırlı olmasını diliyorum.

Bu duygularla, tüm Kırşehirlilere arz-ı veda ediyor, haklarını helal etmeleri dileğimle, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” ifadelerine yer verdi. / İbrahim AKTÜRK

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.