Mevlit Kandili’nizi tebrik ederiz

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) dünyaya teşriflerinin 1449. yıldönümü 28 Ekim 2020 Çarşamba akşamı idrak edilecek.

27.10.2020
797
A+
A-

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) dünyaya teşriflerinin 1449. yıldönümü 28 Ekim 2020 Çarşamba akşamı idrak edilecek.

İnsanlık için bir fazilet güneşi ve hidayet meşalesi olarak gönderilen sevgi şefkat, hoşgörü timsali olan Hz. Muhammed’in (SAV) doğumu münasebetiyle asırlardan beri kutlanması gelenek halini alan Mevlit Kandili, 28 Ekim 2020 Çarşamba gününü 29 Ekim 2020 Perşembe gününe bağlayan gece dualarla idrak edilecek.

1989’dan bu yanana ‘Kutlu Doğum Haftası’ adı altında Miladi takvime göre Nisan ayı içerisinde kutlanan ve FETÖ projesi olarak adlandırılan etkinlikler alınan kararla artık diğer dini günler gibi ‘Mevlid-i Nebi Haftası’ adıyla Hicri takvime göre kutlanacak. Bu yıl ‘Peygamberimiz ve Çocuk’ temasıyla kutlanacak olan Mevlid-i Nebi Haftası 26 Ekim Pazartesi günü başladı.

MEVLİT KANDİLİ NEDİR?

Mevlit Kandili, peygamber efendimizin doğduğu Hicri Rebiyülevvel ayının on ikinci gecesidir. Emevi ve Abbasiler dönemlerinde kutlama örneğine rastlanmayan bu gece için ilk kutlama, hicretten yaklaşık üç yüz elli yıl sonra Mısır’da Şii Fatımi Devleti döneminde yapılmıştır.

Mevlit kelime anlamı olarak doğum zamanı anlamına gelir. Kuran-ı Kerim’de yer almaz. Hz. Muhammed’in doğum günü farklı mezheplerde kutlanır. Şiiler Rebiülevvel ayının 17’nci geceyi 18’inci güne bağlayan gece, Sünniler ise 11’inci geceyi 12’nci güne bağlayan günü Mevlit gecesi olarak adlandırırlar.

Osmanlı padişahı 3. Selim’den itibaren kutlamalarda kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır.

Kaman Ak Haber Gazetesi ve Aktürk Matbaası olarak, Türk-İslam dünyasının ve hemşerilerimizin Mevlit Kandilini tebrik eder, bu gecenin hürmetine Kâinatın Efendisi Peygamberimizin (SAV) şefaatine nail olmanızı dileriz. / Pınar AKTÜRK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Davulun Efsanesi Adem Göçer Belgeseli TRT’de
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.