Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Kırşehir’e geldi

Kaderine ve çürümeye terk edilen Kaman Öğretmen Evi İnşaatının durumu gündeme geldi mi getirildi mi ya da ne söz alındı bir açıklama henüz yapılmadı.

18.01.2023
501
A+
A-

Kaderine ve çürümeye terk edilen Kaman Öğretmen Evi İnşaatının durumu gündeme geldi mi getirildi mi ya da ne söz alındı bir açıklama henüz yapılmadı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, çeşitli temaslar ve ziyaretler gerçekleştirmek üzere 10 Ocak Salı günü Kırşehir’e geldi.

Programına Kırşehir Valiliğini ziyaret ederek başlayan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra Vali Hüdayar Mete Buhara ile görüşerek Kırşehir’in eğitim durumu hakkında bilgi aldı.

Valilikte düzenlenen İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Bakan Özer, “Bakanlığımızın Kırşehir’e 330 Milyonluk bir yatırımı vardı, biz de bu rakamı eğitim şehri Kırşehir’in çok daha iyi yerlere gelmesi adına arttırmaya karar verdik. Kırşehir’in eğitimdeki 330 Milyon TL olan yatırım bütçesini 2023 yılında 380 Milyon TL ilave ile 710 Milyon TL’ye çıkarma kararı aldık. Bu yatırımlar içerisinde okul öncesi eğitime verdiğimiz önem kapsamında anaokulları var,” diye konuştu.

Kırşehir’de 5 yaşındaki okullaşma oranının 99’a yükseldiğini belirten Bakan Özer, “4 yaşındaki okullaşma oranı ise 59’a çıkmış. Kırşehir’e 5 yeni anaokul, 2 tane yeni ilkokul yapacağız. Ülkemiz genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de okulların güvenli mekânlar olmasını sağlamak için güçlendirme çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Bu sene içerisinde 22 okulumuzun güçlendirilmesini tamamlayıp okul binalarındaki eksikleri gidereceğiz. Bir diğer önemli projemiz bildiğiniz gibi köy okulları açmak. Köylerde yaşayan vatandaşlarımızın tarım, hayvancılık gibi konularda veya istihdama yönelik becerilerini güçlendirecek şekilde kurslar almasına imkân veren halk eğitim merkezlerini inşa ederek köy yaşam merkezlerine dönüştürüyoruz. Ülkemiz genelinde şu ana kadar 2 bin 200 adet köy yaşam merkezini hizmete aldık. 2023 yılının ilk üç ayında kullanılmayan tüm köy okullarını açarak eğitime kazandıracağız. Bu kapsamda Kırşehir’de şimdiye kadar 8 tane köy yaşam merkezi açmışız, 25 tane de ilave ederek toplam sayıyı 33 yapacağız. Kırşehir merkezindeki 200 yatak kapasiteli uygulama otelini Bakanlığımız yatırım bütçesine alıyoruz,” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Abdallık Geleneğinin En Büyük Temsilcilerinden Halk Ozanı Neşet Ertaş’ın doğduğu yer olan Kırtıllar köyünde, merhumun adını yaşatmak amacıyla açılan Neşet Ertaş Köy Yaşam Merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kargınyeniceli Sufat Çelik, CHP Hollanda Birliği Başkanı oldu

Bakan Özer, törende yaptığı konuşmada, “Kırtıllar Köyüne Neşet Ertaş’ımızın, Bozkırın Tezenesi ozanımız, aslında filozofumuz, hikmet sahibi, arif insanın ismini yaşatacağımız köy yaşam merkezini kurmak bugüne nasipmiş. İnşallah, bu köy yaşam merkezimiz hem köylülerimizin çocuklarının anaokulu, ilkokul ihtiyacını karşılama hem yetişkinlerimizin halk eğitim merkeziyle ilgili kurs ihtiyacını da karşılama bağlamında hizmet verirken aynı zamanda Neşet Ertaş ismini de yaşatmaya devam edecek,” sözlerini sarf etti.

Üç ay içinde de hanesi 10’dan fazla olan tüm köy okullarını açacaklarını bildiren Bakan Mahmut Özer, “Böylece, köy yaşam merkezlerini köyün yaşam merkezi hâline getireceğiz. Kadınlarımızın ve erkeklerimizin sosyalleştiği, eğitim aldığı, çevre köylerin bir araya geldiği bir meydan hâline getireceğiz. İşte burada açtığımız köy yaşam merkezinin amacı da bu. Köy yaşam merkezimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah, Kırşehir’de şu ana kadar 8 köy yaşam merkezi açtık. İki ay içinde 25 daha açacağız ve sayıyı 33’e çıkaracağız. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum,” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kırtıllar Köyündeki programın ardından Ankara’ya döndü.

ÖĞRETMEN EVİ İNŞAATI NE OLDU?

Milli Eğitim Bakanının ziyareti sırasında Kaman’daki okullarımızın sorunlarının yanı sıra atıl durumda kaderine ve çürümeye terk edilen Kaman Öğretmen Evi İnşaatının durumu gündeme geldi mi getirildi mi ya da ne söz alındı bir açıklama henüz yapılmış değil. Tam seçim hazırlıkları arasında söz ve destek alınacak bir ortamda konuyu gündeme getiren oldu mu onu da henüz bilemiyoruz. / Sultan AKTÜRK

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.